Vrtko u sobi dnevnog boravka: Bubamare aktivne i kad su unutra
Skupina Bubamare iz DV Medulin pokazuje da za kvalitetan trening nije nužno sunce i dvorište – dvorana može biti i soba dnevnog boravka!
https://medulin.hr/novost/proljece-s-bubamarama-igra-pokret-i-priroda-u-savrsenom-skladu
7. Bubamarina biciklijada u Šišanu
U srijedu, 30. travnja 2025., svi predškolarci iz Dječjeg vrtića Medulin sudjelovali su na 7. Bubamarinoj biciklijadi u Šišanu. Veselom susretu pridružili su se na svojim biciklima, pokazujući spretnost, entuzijazam i sportski duh.
U suranji s prometnom policijom, oranizatori su pripremili "Bubamarinu malu školu prometa" gdje su djeca poslušala o važnosti poštivanja prometnih pravila, ponašanja u prometu, sigurnosnoj opremi te tehničkim karakteristikama bicikle i romobila. Djecu je osobito razveselio HAK poligon gdje su ga prošli kroz praktične vježbe na svojim biciklama i romobilom i uz stručno vodstvo.
U znak zahvalnosti za organizaciju ovog lijepog događaja, mališani i njihove odgojiteljice poklonili su organizatoru megafon – kako bi i ubuduće svi sudionici mogli jasno čuti važne obavijesti – te prigodnu čestitku izrađenu u vrtiću.
Zahvaljujemo domaćinima na gostoprimstvu i radujemo se novim zajedničkim avanturama na dva kotača.
VRTKO trening pod suncem – Premsići na Kamenjaku
Djeca iz Dv Medulin, skupina Premsići iz Premanture odradila svoj VRTKO trening okružena morem, borovima i čistim zrakom.
https://medulin.hr/novost/vrtko-trening-pod-suncem-premsici-na-kamenjaku
Ježići na Koritima
27. travnja 2025. djeca i roditelji DV Medulin, skupina Ježića, uputila se na svoj prvi planinarski poduhvat, kozjom stazom, od Brgutca do Korita. Razigrano, neumorno i veselo trčkarali su cijelom stazom, ostavljajući roditelje cijelim putem iza. Napili se na izvoru, veselo istražili planinarski dom, debelu mahovinu, velike puževe... Uz mnogo pitanja putem, vodičima Aldu i Marini Buršić nije bilo nimalo dosadno. Zahvalni Planinarskom društvu Glas Istre i domaćinima planinarima u kući Korita, puni dobre energije krenuli smo konjskom stazom natrag. Vraćamo se, rekli su Ježići na odlasku.
Izlet u prekrasnu šumu Ćićarije objedinio je sklop aktivnosti ekologije i jačanja psihološke otpornosti djeteta koje se provode tijekom cijele pedagoške godine, kako s djecom tako i s roditeljima.
Galerija slika: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Radionica: “Poticanje ranog komunikacijskog i govorno - jezičnog razvoja”
Dana, 3.04. u centralnoj zgradi Dječjeg vrtića Medulin održana je radionica za roditelje djece jasličke dobi naše skupine pod nazivom "Poticanje ranog komunikacijskog i govorno - jezičnog razvoja". Radionicu su osmislile i vodile stručni suradnik rehabilitator te odgojiteljice jasličkih skupina. Zahvaljujemo se roditeljima na velikom odazivu.
21.3. u Ribicama smo obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom.
Datum simbolizira tri reprodukcije 21. kromosoma, što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom.
U znak podrške svi smo obukli različite čarape. Simbol šarenih čarapa predstavlja različitost. Neka različitost bude naša snaga i naše bogatstvo!
"Sunce ne pravi nikakve razlike. Njemu je svaki čovjek simpatičan. Gdje sja sunce srca, tu je svaki čovjek vrijedan truda.”, Phil Bosmans
Vrtko program – igra, kretanje i sport već su dio DV Medulin
Pokret, igra i veselje – Vrtko program već je dio svakodnevice u DV Medulin. Program obuhvaća pet skupina djece iz četiri vrtićka objekta koji uživaju u zabavnim sportskim aktivnostima koje potiču zdrav razvoj i ljubav prema kretanju. Dvije skupine treninge imaju u dvorani centralne zgrade, dok ostale tri grupe aktivnosti provode u sobama dnevnog boravka, gdje se prostor prilagođava sportskim igrama. Kada vremenski uvjeti dopuštaju, aktivnosti se održavaju na vanjskim prostorima, što dodatno pridonosi uživanju u pokretu i boravku na svježem zraku.
Djeca kroz raznolike igre razvijaju spretnost, koordinaciju i suradnički duh. Štafetne igre, poligoni i vježbe s loptom omiljeni su među mališanima, a kroz stručno vođene aktivnosti u skladu s metodikom kinezioloških aktivnosti za predškolsku djecu te prema smjernicama i edukacijama Hrvatskog rukometnog saveza uče o važnosti tjelesne aktivnosti i zdravih navika. Svaki trening završava istezanjem i smirujućom igrom, ostavljajući osmijehe na licima i želju za novim izazovima.
Djeca s oduševljenjem sudjeluju u Vrtko programu jer im pruža radost, igru i priliku za učenje kroz pokret. Svaki trening ispunjen je smijehom, entuzijazmom i zajedništvom, stvarajući temelje za zdrav i aktivan život od najranije dobi. To dodatno uljepšava naš rad i potvrđuje da smo dio iznimno vrijednog i hvalevrijednog projekta.
gaLERIJA FOTOGRAFIJA: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Kazališni sat
Dana 5.veljače, djeca područnih skupina Ježići iz Vinkurana i Premsići iz Premanture posjetili su Istarsko narodno kazalište gdje su sudjelovali na Kazališnom satu.
Djeca dolaze u kazalište, smjeste se u gledalište, gase se svjetla u dvorani, a upale reflektori na pozornici. Počinje predstava. Otvaraju se vrata u novi svijet u koji djeca vrlo rado kroče, no kako bi se cijeli tad svijet stvorio potrebni su djelatnici kazališta koji su vješto skriveni u mraku, iza kulisa, u garderobama.
Ovim programom predstavnici kazališta djecu upoznaju s djelatnicima odnosno radnim mjestima koja su direktno vezana za rad na sceni, npr. stvaranja jedne predstave (inspicijent, majstor scene, majstor tona, majstor i dizajner svjetla), ali i s poviješću kazališne zgrade INK, upoznavanje s prostorom gledališta i scene, te upoznavanje sa scenskom terminologijom.
Program Kazališnog sata nastao je iz potrebe da se djeci predškolskog uzrasta, učenicima osnovnih i srednjih škola predstavi zgrada na kutu Smaregline i Laginjine ulice. Zgrada je to koja je nekada nosila ime svoga graditelja Pietra Ciscuttija, a u koju svakodnevno dolaze građani Pule od čega veliki broj djece s ciljem da uđu u svijet mašte koju proizvodi kazalište.
Završena dva ciklusa Unicefovih radionica za roditelje „Rastimo zajedno“ u Dječjem vrtiću Medulin
U blagdanskom ozračju ove pedagoške godine priveli smo kraju dva ciklusa radionica za roditelje koji su se provodili u centralnoj zgradi Dječjeg vrtića Medulina te u podružnici Pomer.
Cilj ovih radionica bio je osnaživanje roditelja i stvaranje zajednice podrške i suradnje.
Roditelji i voditeljice su kroz 11 dvosatnih radionica razgovarali temama u kojima roditelji sve više trebaju podršku i pomoć u roditeljstvu. Razgovaralo se o temeljnim psihološkim potrebama djeteta, kako ih prepoznati i kako reagirati. Na koji način dijete uči o svijetu koji ga okružuje te koja je uloga roditelja u tome. Što očekujemo od našeg djeteta za 20 godina, kakav čovjek želimo da postane i da li tražimo od djeteta takvo ponašanje koje će dovesti do takve slike djeteta kroz dva desetljeća. Jedva dočekana bila je radionica Granice gdje su roditelji osvijestili kako postavljaju granice, razgovarali se o dosljednosti, odgovornosti koje imaju roditelji te o važnosti očuvanja odnosa s djetetom. Uvježbavala se vještina slušanja te načini komunikacije s djetetom kako bi se izbjegli sukobi, razgovaralo se što očekujemo, dopuštamo i zabranjujemo djetetu te da li dijete zna što od njega očekujemo. Podsjetili smo se što nas sve snaži kao roditelje i što nam daje snagu i inspiraciju za roditeljstvo. Bilo je tu još puno zanimljivih tema, iskustava roditelja, ideja i međusobnih savjeta u vrlo opuštenom i podržavajućem okruženju i atmosferi.
„U Općinskoj čitaonici obilježen Mjesec hrvatske knjige“
U Općinskoj čitaonici u Vinkuranu djeca iz skupine Ježići DV Medulin, područni vrtić Vinkuran, obilježili su Mjesec hrvatske knjige.
Posebnu aktivnost s fokusom na najmlađe osmislila je i vodila Karmen Štifanić u suradnji s Mjesnim odborom Vinkuran.
Nakon bajkovite priče o vilama i leptirima, mališani su izrađivati krila leptira, koja su bila izložena u čitaonici.
Pročelnica Suzana Racan Stern ovom je prilikom najavila novu donaciju knjižne građe čitaonici od strane Općine Medulin, u vrijednosti od 800 eura, kojom će fond biti obogaćen za 63 nova naslova.
Djeca i odgajatelji iz skupine Ježići nastaviti će cijelu pedagošku godinu suradnju s vinkuranskom čitaonicom te istu obogatiti novim sadržajima i aktivnostima.
Galerija fotografija: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Pilot projekt Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade
U cilju financijskog rasterećenja obitelji s predškolskom i osnovnoškolskom djecom, poticanja jednakog uključivanja i povećanja obuhvata djece koja sudjeluju u edukativnim, kulturnim i sportskim aktivnostima na području cijele Republike Hrvatske, Središnji državni ured za demografiju i mlade objavio je pilot projekt i Javni poziv jedinicama lokalne samouprave za sufinanciranje provedbe edukativnih, kulturnih i sportskih aktivnosti djece predškolske dobi i djece od I. do IV. razreda osnovne škole.
U sklopu projekta kojega je prijavila Općina Medulin sudjelovao je i naš vrtić na koji smo aplicirali dvije cjelogodišnje aktivnosti: dramske radionice za djecu u godinu prije polaska u školu te glazbene radionice za djecu jasličke dobi te za jednu skupinu u Podružnici Pomer za koju smo procijenili da bi bila velika dobrobit za djecu s obzirom na veći broj djece s govorno-jezičnim poteškoćama u toj skupini.
Dramske radionice provodi Udruga Birikina dok glazbene radionice provodi dipl. dirigent, vokalni pedagog Olga Mujkić.
Projekt se provodi od 10.09.2024. – svibnja 2025. prema dogovorenom rasporedu.
Galerija: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Ježići sudjelovali na Festivalu znanosti u Puli
Skupina "Ježića" iz Vinkurana, Dječji vrtić Medulin, 25. travnja 2024. god., posjetila je Fakultet za prirodne znanosti u Puli i sudjelovala na ovogodišnjem Festivalu znanosti u Puli. Uz odličnu organizaciju i izniman trud studenata, djeca su istraživala, postavljala pitanja i učila kroz interaktivne radionice, predavanje... Imali su priliku, pobuditi svoju znatiželju i ljubav prema znanosti, od samog izumiranja periski do inteligencije hobotnica, kroz zanimljive informacije o životu morskih bića. Putem mikroskopa otkrivati živi svijet oko sebe ili prstićima istraživati veliku morsku spužvu, za dijete bilo je poseban uvod u svijet znanosti.
galeria fotografija: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Provođenje vježbe civilne zaštite u Dječjem vrtiću Medulin
Dana 8. travnja 2024. godine provesti će se zajednička terenska vježba civilne zaštite na području Općine Medulin pod nazivom "MEDULIN 2024." čiji su nositelji Općina Medulin i Dječji vrtić Medulin.Vježba spašavaja i evakuacije djece i djelatnika DV Medulina te pružanje prve pomoći unesrećenima kod gušenja i opeklina izvest će se u zgradi i krugu centralne zgrade Dječjeg vrtića Medulin na adresi: Medulin, Munida 3A s početkom u 10.30 sati.
Datoteke vezane uz novost
Roditelji skupine Žabice u akciji - Mjesec hrvatske knjige
Djeca koja se rano susreću s knjigama imaju veću mogućnost razviti ljubav prema čitanju, što ima dugotrajne pozitivne učinke na njihov razvoj.
Povodom ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige posvećenog prevoditeljima u odgojno - obrazovnoj skupini „Žabice“ organizirana je „Pričaonica“ u kojoj su nam roditelji pročitali slikovnice na stranim jezicima i to njemačkom, talijanskom, albanskom i francuskom. U aktivnost se uključila i ravnateljica pročitavši nam slikovnicu na engleskom jeziku. Na taj način pridonijeli su bogatstvu jezičnog okruženja. Susret s pričama na stranim jezicima uči djecu cijeniti i prihvaćati različitosti te razvijaju svijest o globalnoj različitosti.
Hvala svima na aktivnom sudjelovanju i podršci u ostvarenju ove posebne inicijative.
Sretan Dječji tjedan!
Ovo je vrijeme kada slavimo čudesan svijet djetinjstva, dječju radoznalost, bezbrižnost i nevjerojatnu snagu da mijenjaju svijet oko sebe.
Uoči Tjedna, zajednica je s uzbuđenjem očekivala niz planiranih aktivnosti. Od kreativnih radionica do sportskih događanja, svaka aktivnost bila je osmišljena kako bi poticala dječju maštu, razvoj socijalnih vještina i promicala zdrav način života. Uzbudljivi trenuci odvijali su se u cijelom Dječjem vrtiću Medulinu, a što se zbivalo u podružnici Pomer upravo ćete saznati. U odgojno - obrazovnoj skupini “Žabice” realizirana je aktivnost Šumska tajna - slikopriča u Park šumi Pomer. Tjelesnu aktivnost isplanirali su i realizirali roditelji Oreb - “Vježbajmo zajedno”, a Pomerom je s djecom prošetala “Teta Jesen” te u šumici ispričala priču “Juha od bundeve”. Djeca skupine “Pčelice” uživala su u scenskoj igri vuka i crvenkapice “Cappuccetto Rosso” usred predivne prirode, okruženi zelenim krošnjama drveća i šumskim šapatima. Najmlađa djeca jasličke dobi “Lavići” i “Loptice” ugostili su tetu pričalicu u svojoj sobi, svojim dlanovima izradili “Drvo prijateljstva” te uživali u zabavi s balonima. Sva su djeca podružnice uživala u lutkarskoj predstavi “Maca papučarica” u izvedbi udruge “Birikina” te se upoznala s prometnim pravilima s kojima su nas upoznali prometni policajci u aktivnosti koju smo nazvali “ Sigurni u prometu”. S policijom smo prošetali Pomerom s ciljem edukacije naših mališana o sigurnosti u prometu kroz praktično iskustvo ali i osvještavanja vozača o prilagodbi brzine radi prisutnosti djece na cestama.
Ovaj tjedan nije bio samo o djeci, već i o zajednici koja ih podržava. Roditelji, odgojitelji i lokalne institucije aktivno su se uključili, stvarajući okruženje u kojem djeca rastu s ljubavlju i podrškom. Dječji tjedan je donio smijeh, igru i važne lekcije u srca naše zajednice.
Više fotografija u galeriji: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Pčelice posjetile Pazin
Djeca skupine „Pčelice“ iz Pomera sa svojim odgojiteljicama odlučili su nakon istraživanja Sentonine staze u Labinu , istražiti Pazinsku jamu i uživati u prirodi. Na put su krenuli vlakom doživljavajući putovanje i prekrasnu prirodu unutrašnje Istre na sebi svojstven način, pjevajući i u veselju..
Po dolasku u Pazin , na željezničkoj stanici dočekao ih je speleolog, barba Mladen te im se pridružio u nastavku. Prema dogovoru, zaustavili su se i razgledali pazinsku Gradsku knjižnicu gdje ih je s radošću dočekala ravnateljica gđa. Iva Ciceran i omogučila djeci šetnju knjižnicom i kratki program.
Nastavili su put jame te uz strme uspone stigli do vidikovca odakle se pruža prekrasan prizor i pogled na most i Pazinsku jamu,
Djeca su uz stručno i interesantno vođenje, priče i legende o Raškom pastiru, Banu Dragonji, Jules Vernu i divu, imala priliku slušati i opažati proljetno zelenilo i vegetaciju šume, slušati šum vode, gavrane i razne druge ptice, od kojih nažalost jedino sovu ne.
Iako su uspjeli pobjeći kiši pa je i staza bila suha, barba Mladen ih je upoznao s opasnostima brzog poniranja voda i sklizavosti drvene ograde i staze.
Po povratku iz jame , okrijepili su se u restoranu „Lovac“ te sretni i pomalo umorni krenuli putem željezničke stanice na vlak za Pulu.
Zvjezdice obilježile Tjedan oralnog zdravlja
Tijekom proteklog tjedan od 27. ožujka do 31. ožujka skupina „Zvjezdice“ oblježila je tjedan zdravih ustiju i zuba te poticanje svjesnosti o važnosti oralnog zdravlja. Posjetili smo doktoricu dentalne medicine D. Derossi Maras i upoznali se sa stomatološkom ordinacijom, instrumentima te smo osjetili kako je to kada stomatolog pregledava zube. Osim pregleda zubi doktorica nam je pričala o važnosti i načinu održavanja oralne higijene. Kroz pripremljenu okolinu i poticajni Montessori pribor kod djece smo produbili spoznaje o anatomiji zuba, o mlječnim i stalnim zubima, o zdravoj i nezdravoj hrani za naše zube te o pravilnom održavnju oralne higijene.
više u galerijji fotografija: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Istraživačke aktivnosti – prirodni materijali : kamen (skupina Pužići)
Dobro je poznato da skupina „Pužići“ rado borave u prirodi. Dolaskom nepovoljnih vremenskih prilika svoje istraživačke aktivnosti morali smo privremeno „preseliti“ u sobu dnevnog boravka, kako bi i dalje podržali dječju znatiželju, potrebu za istraživanjem i postavljanjem pitanja… Prvi prirodni materijal s kojom su se djeca upustila u istraživanje bio je kamen.
Kamen smo promatrali povećalom, digitalnim mikroskopom, zakopavali smo i otkopavali, prenosili i četkali, utiskivali, bojali i bosi po njemu hodali. Pošto fotografije govore više od 1000 riječi, pozivamo da pogledate fotografije nastale za vrijeme naših aktivnosti.
galerija fotografija: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Vrime maškara
Kažu da je veljača najveseliji i najšareniji dan u godini upravo zahvaljujući maškarama i maškaranim običajima. Općina Medulin ima dugu tradiciju obilježavanja maškara tako da se taj običaj njeguje i u vrtiću već dugi niz godina. Maškare za djecu predškolske dobi imaju puno dublji smisao od očuvanja tradicije. Stvaraju se prilike za dijete da na različite načine iznese svoje strahove, te se suoči s onime što ga plaši i zbunjuje, da na trenutak bude netko drugi, da se kroz igru, maskiranje i zabavu razvijaju vještine, prepoznavanja i imenovanja emocija.
U svim odgojnim skupinama provodile su se brojne aktivnosti vezane za maškare i maškarane običaje, organizirale su se radionice s roditeljima u svrhu izrade kostima za maškaranu povorku, a dekoracijama soba i vrtića stvorila se posebna maškarana atmosfera.
Na inicijativu Osnivača ove godine mjesni odbor Vinkuran i Premantura organizirali su maškare na kojima su sudjelovali Premsići i Ježići. Na velikom pulskom dječjem karnevalu pored 1300 djece našu Ustanovu predstavljale su „Pčelice“ iz PO Pomer sa grupnom maskom „Pomerski pedoći“.
Maškarano vrijeme zaokružili smo velikom dječjom povorkom na medulinskoj rivi i u veselo dekoriranom šatoru ispred malina. Uz najavu voditelja nakon defilea kroz rivu predstavilo se 12 grupnih maski dječjih vrtića te četiri grupne maske osnovne škole Mate Demarina. Uz krofne, čaj i animaciju nastavilo se maškarano veselje.
Teško je riječima prenijeti svo to veselje, emociju, šarenilo i zato posjetite galeriju fotografija: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Maškarane “Pčelice”
„Pčelice“ su tijekom veljače živjele maškarani svijet u punom smislu.
Svakodnevna maskiranja i kostimiranja, likovne poticaje i šetnje mjestom obogatile su novim iskustvima. Ove godine skupina „Pčelice“ uključena je u projekt zavičajnosti pa je i kostim prilagođen temi.
Pomer je poznat po lučici Puč i pomerskim pedoćima, pa su djeca uz odgojitelje i suradnju s roditeljima izradila svoje prigodne kostime. Iste su 17.02.2023. godine prezentirali u maškaranoj povorci kroz Pulu i Amfiteatar te u popodnevnim satima u Medulinu kod Malina.
Završnim druženjem na pustno jutro uz šetnju mjestom, ples i fritule, „Pčelice“ su „peto“ godišnje doba priveli kraju.
Više fotografija:https://www.dvmedulin.hr/galerija
Aktivnosti u siječnju u skupini „Ježići”
Tijekom siječnja u skupini Ježići provodile su se razne aktivnosti na temu „Kristali soli i vode”
Eksperiment kristalizacije soli provodila su djeca miješajući sol i vodu, a zatim su svakodnevno pratili i dokumentirali promjene crtežima i fotografiranjem mikroskopom. Molekule leda također su promatrali pod mikroskopom te dokumentirali. Fina struktura leda djecu je potaknula na usporedbu leda i soli.
Slikanje vodom i soli izazvalo je veliki interes, posebno promatrajući tragove soli prilikom sušenja.
Izradom vlastitog umjetnog snijega, Ježići su zaokružili zimske radosti u skupini.
Više fotografija: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Prosinačka ADVENTura u vrtiću
Općina Medulin i Turistička zajednica općine Medulin i ove godine organizirali su bogat program u sklopu ADVENTure u Medulinu uz mnoštvo aktivnosti za sve dobne uzraste što je upotpunilo već bogat sadržaj s aktivnostima koje su se odvijale u svim skupinama naše Ustanove kao i u široj zajednici.
Može se reći da je to jedan od najveselijih dana u godini, kada se u vrtiću odvija veliki broj raznih aktivnosti, druženja, posjeta i gostovanja. Stvara se posebna atmosfera blagdanskog ugođaja, pozitivnog ozračja i nezaboravnih uspomena koje djeca i roditelji nose sa sobom kroz život.
U veseloj atmosferi Adventura u Medulinu započela je plesnim nastupom naših vrtićanaca te otvaranjem izložbe „Šareni mozaik djetinjstva“ . Prepuni šator roditelja i posjetitelja s osmjehom su pratili nastup naše djece te posjetili izložbu koja je predstavljala različite dječje portrete oslikane na platnu te igru bojom djece jasličkih skupina.
Kada je riječ o novogodišnjim aktivnostima nezaobilazan trenutak za djecu doček je Sv. Nikole i Krampusa. Na prepunoj rivi djeca su ukrasima koja su izrađivala zajedno s volonterima udruge Medulin art ukrasila svoje božićno drvce, a zatim su ih svojim dolaskom iznenadili SV.Nikola i Krampus. Da bi smijeh i veselje bilo još veće, Krampus je SV. Nikoli oduzeo košaru s bombonima te potaknuo djecu da ga kroz smijeh i neopisivu sreću love po šatoru.
Kako bi želje i čestitke došle do naših najmilijih pobrinuo se Poštanski ured Djeda Mraza u organizaciji Zemlje zabave koji je bio u Multimedijalnom centru 3MC na placi u Medulinu. Ured su posjetili vrtićanci centralne zgrade u Medulinu.
U prosincu je bilo jako puno druženja s roditeljima, čitanja priča po skupinama, raznih kreativnih radionica, ali ono što posebno izmami djeci osmijeh s lica to je dolazak Djeda Mraza te podjela novogodišnjih poklona. Kao i svake godine odgojiteljice su pripremile novogodišnju predstavu za svu djecu. Ove godine bila je to lutkarska predstava „Tri praščića“ s već poznatom plemenitom porukom koja ide uz blagdansku atmosferu.
Slika govori tisuću riječi, zato je nabolje pogledati galeriju fotografija kako ne bismo zaboravili koji događaj i kako bismo prenijeli barem dio prosinačke atmosfere: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Prosinac u Lopticama
Prosinac je za malene Loptice doista bio pun čarolije, novih spoznaja i prvih iskustva. Tako smo pokušali zabilježiti ove uspomene da ostanu sačuvane na fotografijama kao što su sačuvane u našim srcima.
Veseli prosinac započeli smo sa suradnjom s udrugom MedulinArt. Radionica koja uvijek završi s lijepim likovnim radovima ove godine nam je pomogla da svako dijete napravi svoj ukras na malenog patuljka koje smo čuvali kako bi njima mogli okititi našu jelku u Medulinu. Očistili smo naše papuče pa nas je i u jaslicama iznenadio Sv.Nikola i donio nam voće i slatkiše. Nakon što smo se počastili voćem koje nam je donio, uputili smo se autobusom u Medulin gdje smo okitili jelku i dočekali Sv.Nikolu, ali i krampusa. Nismo ga se plašili jer smo bili jako dobri, a imao je i bombone i čokoladice koje volimo pa nam je bio simpatičan. Kako bi Božični duh i atmosferu napravili i u našem vrtiću okitili smo jelku i u našoj sobi i ukrasili je lampicama koje su nam se najviše svidjele. Svakodnevno smo slušali Božićne pjesme i pjevali u našem ritmu te se zabavljali i učili pripremljenim aktivnostima na temu „Božić dolazi“. Kako je u ovo vrijeme ipak najbitnije vrijeme provedeno s voljenima a to su naše obitelji, najdraži dan nam je bio kada su mame i tate došli u našu grupu i zajedno smo radili ukrase i radove za ukrašavanje naše sobe. Pomerci su čuli da nam super ide kićenje jelke pa su nas pozvali da im pomognemo ukrasiti i onu kod bunara gdje su djeca imala priliku vidjeti i jaslice. I tako nam je vrijeme proletilo, kao što prolete saonice Djeda Mraza na Badnju noć. Ali nestrpljivo smo dočekali iznenađenje. U našoj sobi ugostili smo predstavu „Tri praškića i nosko“ nakon koje nam je došao Djed mraz i svima nam donio poklone.
A sada je vrijeme da odbrojimo sate do Badnjaka i najljepši vikend u godini provedemo u toplini svog doma sa svojim obiteljima.
Najmlađi Pomerci Vam žele sretan Božić i puno zdravlja i ljubavi u Novoj 2023.godini.
Loptice, PO Pomer
Odgajateljice Iva Gasparini i Nina Vale Deltin
fotografije: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Kako se šetnja okolicom vrtića pretvorila u zanimljivo iskustvo!
Jesen u vrtiću svake godine djeci i odraslima nudi nove avanture i pustolovine! Danas, godinu dana stariji nego lani, planirali smo otići u berbu maslina, i okušati se na tom području. Tog su se jutra djeca odgojno – obrazovne skupine „Žabice“ spremila za odlazak u šetnju, pronašla svoga para i krenula. Na iznenađenje svih nas naišli smo na susjede u ozbiljnom poslu branja maslina. Obitelj Koroman i Maretić rado su nas ugostila i pokazala nam kako oni beru masline, gdje ih odlažu te nam objasnili što će s njima učiniti. Pozicija na kojoj su se brale masline nadasve je bila zanimljiva, na uzbrdici! Zamislite samo te oble masline kako padaju na tlo, kotrljaju se i poskakuju! Spremno smo zaposlili svoje prstiće, brali i skupljali masline. Pojedina su djeca imala vlastito iskustvo branja maslina kod kuće, a ovom prilikom mogla su usporediti dva iskustva te doći do novih spoznanja. Saznali smo da trebamo paziti da masline ne gazimo. Moramo priznati da nam je to išlo teže, masline zelene i crne boje prekrile su mrežu i mi smo morali održavati ravnotežu! Nakon obavljenog posla, ponosni i puni dojmova krenuli smo dalje u šetnju! U branju maslina zaposlili smo svoja vizualna i taktilna osjetila i naravno da smo imali još jednu dužnost za obaviti, zaposliti osjetilo okusa. Nakon prerade maslina dobili smo mogućnost kušati maslinovo ulje.U degustaciju maslinovog ulja uključila su se sva djeca te su na iznenađenje roditelja rado umakala kruh i jela sve dok ulja nije ponestalo!
Zahvaljujemo susjedima što su nas uključili u berbu maslina te time doprinijeli stjecanju iskustava kojima će djeca biti u boljoj mogućnosti razumjeti svijet koji ga okružuje. Ovakvom suradnjom s društvenom sredinom djeca iskustveno doživljaju tradicijske vrijednosti, osjećaju se prihvaćeno te stječu povjerenje u okolinu.
Hvala susjedima na ugodnom druženju!
Djeca i odgojiteljice o. – o. skupine „Žabice“
Loptice imaju svoje stablo “Boro”
U sklopu akcije „Zasadi stablo, ne budi panj“, sudjelovala su i djeca skupine „Loptice“. Akcija je provedena u kampu Arena Hospitality (Glamping Pomer) u dogovoru sa djelatnicima kampa. Djeca su spretnim ručicama i velikim oduševljenjem posadila svoje stablo, svoj bor, kojemu su dali ime Boro. Veliku radost izazvao je i bager, koji je završio posao zatrpavanja rupe sa zemljom u kojoj će od tada rasti i živjeti Boro. Boro će dobiti oznaku kako bi djeca skupine ''Loptice'' znala da je baš to njihov bor i kako bi zajedno mogli pratiti njegov rast. Djelatnici kampa pripremili su djeci prigodne grickalice te smo se zadovoljni, sretni, puni novih iskustva i prljavi od zemlje vratili u vrtić.
Galerija fotografija: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Jesen u „Ježićima“
Promjene u prirodi i bogatstvo različitosti plodova koje nam donosi jesen potaknuli su djecu na istraživanje, stvaranje i učenje kroz igru.
Badem u dvorištu i grožđe u susjedstvu prvi su, svojim okusima i mirisima, razbudili dječja čula. Djeca najprije izrađuju strašila, jer treba udaljiti ptice do berbe plodova. Podjeljeni po zadacima, svi, od druge do sedme godine, dali su se na posao.
Vikend potraga za plodovima jeseni, napunila je naše košarice. Brojanje, klasificiranje, imenovanje kreće već sa vrata…
Koliko li se samo dijete može radovati zelenim prostranstvima? Prekrasne livade pune bundevi i domaćih životinja u Feštinama rastrčale su i razveselile djecu.
Od bundeve pripremaju finu juhu a sjemenke suše. Mala biljčica usred ploda dobila je svoje mjesto u povrtnjaku.
Od čega sve mogu praviti sokove? Iz košarice cikla i mrkva čekaju svoj red.
Na pitanje „Što je to, zapravo, hrana“, dobili smo odgovor „Ono što raste u našem povrtnjaku.“ a tu ima sunčice, rokule, kelja, blitve, češnjaka, luka, jagode.
Kroz istraživačke aktivnosti „Ježići“ su naučili imenovati i prepoznavati različite plodove, klasificirati prema kriteriju pripadnosti, uspoređivali su ih međusobno i vagali.
Likovnim izražavanjem i manipuliranjem stolnim lutkama poticale smo kreativnost, stvaralaštvo, maštu i radoznalost.
Učili smo o važnosti voća i povrća te orašastih plodova u našoj svakodnevnoj prehrani.
Razni ručni mlinci samljeli su plod a djeca sve stavila u kruščiće i palačinkice.
Od zrna do kruha slijed je aktivnosti koje djetetu prikazuju ciklus nastanka i to uključujući ga u cijeli proces. Muljenje pšenice, mljevenje, osjet brašna i priprema tijesta te kiflica i kruščića, posebno je slatko zadovoljstvo.
Naši školarci pripremaju se za školu grafomotoričkim vježbama koje su uvijek nešto drukčije i zanimljivije zbog obilja jesenskih plodina. Na taj način djeca razvijaju finu muskulaturu šake ,potičemo ih na ustrajnost u završetku započetog zadatka, samopouzdanje i pozitivne emocije zbog izvršenog zadatka.
Proslave rođendana u „Ježićima“ čine slavljenika pravim masterchefom u pripremi palačinkica za svoje prijatelje.
Dani kruha i plodova zemlje u „Ježićima” završavaju čitanjem priče bake Anke. Slikovnica „Anin kruščić” postaje vrlo zanimljiva na novi način oživjela.
Više fotografija u galeriji: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Jedne sunčane nedjelje u lipnju…
Skupina „Pčelice“ iz DV Medulin, podružnica Pomer, kraj pedagoške godine obilježila je zajedničkim izletom s roditeljima i odgojiteljicama Denise i Vilmom u prirodi labinštine. Prelijepoj i zanimljivoj šetnji prethodio je posjet jednom od najatraktivnijih hrvatskih muzeja smješten u baroknoj palači Battiala-Lazzarini upoznajući se pritom s bogatom rudarskom poviješću Labina. Kustos Muzeja g. Vedran Kos proveo je djecu i roditelje tunelom dugim 150 metara.
Dotaknuti rukom, osjetiti hladnoću, osjetiti miris dotrajalih drvenih greda te tišinu i neizvjesnost, sve su to male hrabre „Pčelice“ doživjele šetnjom kroz mali rudnik.
Druženje se nastavilo spuštanjem do Rapca stazom „Božanskih izvora“ uz stručno vodstvo supružnika, planinarskog vodića g. Andreja i odgojiteljice Katarine Đapić. Djeca su prateći smjernice i putokaze, istražujući predivnu prirodu, zelenilo, potok, stigla na cilj. Osvježiti se u hladnom potoku te se iskušati u penjanju na stijeni omogućilo je nezaboravno iskustvo svakom djetetu iz skupine što su potvrdili dobivanjem diplome za uspješno prijeđenu, za pojedinu djecu zahtjevniju stazu. Miješanje emocija ponosa i nevjerice moglo se čuti i osjetiti u veselom razgovoru roditelja po dolasku na cilj.
Iako Već pomalo umorne ali sretne „Pčelice“ su stigle do našeg posljednjeg odredišta gdje nas je čekalo iznenađenje za koje se potrudio nono naše Nike, barba Branko Milevoj. Pripremio je prostorije DVD Labin-Rabac u kojem su se svi mogli opustiti, odmoriti i osvježiti . U pripremi dobrog roštilja pridružili su mu se vrijedni roditelji koji su roštilj brzo zgotovili i podijeli svim prisutnima. Dok su pojedini zaigrali nogomet sa svojom djecom, drugi su odmarali u hladu stare ladonje pjevušeći uz lagane zvuke klapske pjesme a cija Ave Licul počastila je i zasladila sve prisutne „domoćon torton z orehami“ .Veliko im hvala na tome.
Vožnja vlakićem u popodnevnim satima kroz Rabac, mjesto koje mami svoje goste lijepim plažama, čistim morem, mirisnom lavandom i smiljem umorila je nakon cijelog dana i one najupornije. Ali, kako privesti kraju ovaj predivan, aktivan i zabavan dan i otići bez kuglice dobrog rapskog sladoleda?
U nadi da nismo nešto krivo izrekli oprostiti ćemo se od ovih dragih ljudi na primjeren način.
…“Pokle po Pinete prošećoj, odor pini i rožicah pounjoj, ku vidiš kega z njin zaćakuloj, pomalo, ošto će reć da prešoš. Navecer kada kontenat na Fortico rivoš, kapit ćeš da Labin jušto napol poznoš.“
(Tihana Gobo, „Labin“)
više fotografija u galeriji: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Veselje u adrenalinskom parku u Glavanima
nedjeljno jutro 22.05.2022 skupina "Pčelice" iz Pomera, provela je veselo i uzbudljivo. Iako nešto kasnije djeca su kratkim izletom i druženjem obilježila Dan majki u adrenalinskom parku u Glavanima.
Većina djece se nakon edukativnog dijela i pod budnim okom djelatnika parka ohrabrila i prošla dva metra visoku dječju "Žutu stazu" dok su se pojedini ohrabreni prođenim i dozom adrenalina uputili i na plavu stazu.
Uz okrijepu i nezaobilazni sladoled djeca su imala priliku opušteno isprobavati različite sprave, poligone ili hraniti domaće životinje u blizini a mame uz kavicu razmijeniti mišljenja i doživljaje. sigurno ćemo se opet vratiti.
Više fotografija u galeriji: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Mi vidimo svijet u zelenom
11.05.2022. godine djeca iz podružnice Pomer, Dječjeg vrtića Medulin, starija jaslička "Žabice" i vrtićka skupina "Pčelice" u kao i uvijek do sada u dobroj suradnji s Arena One 99 Glamping u Pomeru zasadila su začinsko bilje. Vodeći se dobrim motom "Mi vidimo svijet u zelenom"pomogla su ukrasiti i obogatiti kamp za što su na kraju rada počastili domaćim jagodama i sokovima. Veseli i pomalo umorni krenuli su putem vrtića s željom za brzim povratkom i šetnjama prekrasnim zelenim kampom.
više fotografija u galeriji: https://www.dvmedulin.hr/galerija
Izlet u Feštinsko kraljestvo
Dana 04.11.2021. god. skupina "Pčelice" sa svojim odgojiteljima Denise I Vilmom te stručnim suradnikom psihologinjom Nikol Škalec, posjetila je Feštinsko kraljevstvo, nedaleko Žminja.
Djeca su se odlično zabavila na prekrasnoj livadi prepunoj zanimljivih sadržaja. Uživali su u penjanju, trčanju, te u zajedničkim i organiziranim igrama (sakupljanju oraha, krumpira, loptica, kotrljanju bundeva, utrci u vrećama). Posjetili su I hranili domaće životinje na obližnjoj farmi te naučili nešto novo o tome gdje žive i čime se hrane. Posebno veselje izazvali su smeđi kunići koje su mogli dodirnuti i podragati.
U pratnji domaćina obišli su i istraživali špilju te uživali u njezinim ljepotama. Špilja je prilagođena s uređenim i sigurnim stazama te obiluje prekrasnim sigastim oblicima među kojima se lako prepozna “čarobnjakov šešir”, “šišmiševa krila” likove djeda Božićnjaka ili Snježnog Kraljevstva. Djeca su u potrazi za kraljem mogla upoznati glavnog stanovnika špilje a to su šišmiš Jura I njegova braća. Vodić ih je proveo kroz špilju na vrlo zanimljiv, dobro osmišljen i primjeren način.
Barba Aldo I teta Mirjana, vlasnici imanja bili su vrlo srdačni i ugodni domaćini. Ovaj susret ostao je svima u predivnom sjećanju pa smo odlučili vratiti se opet.
Do ponovnog susreta obećali smo neobičnom kralju osmisliti ime.
Više fotografija pogledajte u galeriji:http://www.dvmedulin.hr/galerija/album/izlet-u-feshtine-skupina-pchelice#lg=1&slide=0
Aktivnosti predškolarci
Poštovani roditelji/skrbnici i draga djeco,
Danas je naš Vrtić ponovno otvorio svoja vrata. Neki su nam se prijatelji vratili, dok su drugi ostali kod kuće. Ovim putem željeli smo pozdraviti svu djecu i reći vam da mislimo na vas.
Za onu djecu koja su kući pripremili smo aktivnosti koje mogu raditi samostalno ili uz malu pomoć roditelja. Pripremljene aktivnosti kontinuirano ćemo objavljivati u sklopu ove objave.
Šaljite nam slike vaših radova, koje ćemo sa zadovoljstvom objavljivati na našim stranicama.
Datoteke vezane uz novost
Dječji vrtić Medulin i ronilački klub „Mladost“ Medulin i ove godine zajedno u projektu obuke ne pli
Pozitivni utisci, rezultati i postignuća djece u 2018. g. predstavljali su čvrst temelj za nastavak organizacije aktivnosti s djecom u dobi pred polazak u osnovnu školu na bazenu, u sklopu sportskog programa Dječjeg vrtića Medulin i programa rada RSK „Mladost“ Medulin. Ukupna sredstva za provođenje ovog programa iznose 48.000,00 kn, a osigurana su putem programa javnih potreba Općine Medulin, proračuna vrtića i ronilačkog kluba čime je trošak korisnika sveden na 0,00 kn.
U ovoj pedagoškoj godini u programu sudjeluje 39 djece. Stručni rad s djecom provodi ovlašteni trener Robert Čupev, doktor dentalne medicine i instruktor ronjenja I1, višestruki državni rekorder u plivanju perajama i brzinskom ronjenju i nositelj III. kategorije Hrvatskog olimpijskog odbora, voditeljica sportskog programa u DV Medulin Kristina Ljevar, odgojiteljica sa visokom stručnom spremom i diplomom trenerice kondicijske pripreme sportaša i sama s izraženim sportskim rezultatima te odgojiteljice u pratnji djece bez čije fleksibilnosti, tolerancije i motiviranosti za rad ostvarivanje ove aktivnosti s djecom ne bi bilo moguće.
Zahvaljujući razumijevanju i senzibilitetu rukovodstva i zaposlenika hotela Park Plaza Belvedere u Medulinu za potrebe sporta i rada s djecom najranije dobi, treninzi se ostvaraju dva puta tjedno u grupama po 12 – 13 djece što omogućava individualan pristup svakom djetetu. U periodu od 18. veljače 2019. do 9. svibnja 2019. planira se ostvariti 12 treninga sa svakom grupom polaznika odnosno ukupno 36 te u završnici, 16. svibnja 2019. pokazni trening i podjela diploma.
U kontekstu odgojno – obrazovnog rada namjera je omogućiti djeci da upoznaju sposobnosti vlastitog tijela i afirmiraju različite mišićne skupine pri izvođenju pojedinih vježbi u vodi, ovladaju osnovnim vještinama neophodnim za bavljenje ovim sportom, upoznaju pravila vezana uz izvođenje vježbi i tehnike plivanja (držanje tijela, redoslijed izvođenja pokreta, redoslijed izvođenja vježbi …), usavrše sposobnosti održavanja tjelesne ravnoteže i održavanja na vodi, razviju sposobnost kontrole pokreta u dinamičkim i statičnim situacijama u vodi i izvan nje, usvoje vještine i važnost pravilnog disanja i izdisaja prilikom plivanja te se u konačnici osposobe za siguran boravak u vodi.
Novogodišnja predstava „Velike avanture malenih čudovišta“
Već tradiconalno svake godine, odgajteljice u sklopu prosinačkih svećanosti pripremaju dječju predstavu. Ove godine uprizorena je predstava pod nazivom „Velike avanture malenih čudovišta“ koju su u cijelosti pripremile i ostvarile odgojiteljice DV Medulin. Ulogu glavnog režisera imala je odgojiteljica Lena Beletić čija je priča u potpunosti autorsko djelo, a uloga scenografa te tehničke podrške pripala je odgojiteljici Ivani Marić. Likove u predstavi interpretirale su: Lena Beletić, Nina Vale, Romina Batajlić, Iva Rogulj Hrelja, Zdenka Ivandić i Alenka Hrvatin. Veliki doprinos, kao i svake godine, dala je Irena Buić Mitrović koja je i ovaj put šivala originalne kostime i rekvizite za sve likove u predstavi. Ideju i inspiraciju odgojiteljice su pronašle u svakodnevnom radu s djecom te su na jedan šaljivi i djeci atraktivan način poslale poruku dobrote, iskrenosti i prijateljstva. Predstava je u periodu od 17.12. do 20.12. odigrana 16 puta, a pogledalo ju je gotovo 700 djece predškolske dobi i nižih razreda osnovne škole. Predstave su ostvarene u jutarnjim i poslijepodnevnim terminima. U jutarnjim: za djecu drugih gradova i Općina, a poslijepodne za djecu i roditelje Općine Medulin. Tom prilikom Općina Medulin pripremila je novogodišnje darove za svu djecu predškolske dobi u Općini Medulin.
Na ovaj je način kolektiv Dječjeg vrtića Medulin svoj djeci i njihovim obiteljima od srca poželio da i nadalje čuvaju tradiciju i običaje našeg kraja te da u miru i blagostanju provedu 2019. godinu.
Prezentacija kalendara Dječjeg vrtića Medulin i knjige „Tragovi u moru“
S velikim entuzijazmom i ove je godine Dječji vrtić Medulin dana 13.12.2018. u 18 sati u prostorijama Vatrogasnog doma DVD-a Medulin, organizirao prezentaciju kalendara Dječjeg vrtića Medulin te knjige „Tragovi u moru“.
Materijali su nastali kao dio cjelogodišnjeg rada koji se provodio u vrtiću u sklopu projekta IŽ „Implementacije zavičajnosti u kurikulume predškolskih ustanova“.
Knjiga donosi prezentaciju rada odgojiteljica s djecom u skupinama te povijesni pristup svakoj obrađenoj temi pripremljen od strane povjesničara Andreja Badera:
„Histarske barke i priče o Istri“
„Premanturska pulena“ (pramčana figura potopljenog broda)
„Gusari, uskoci, hajduci“
„Zlatno runo i priča o Argonautima i osnutku grada Pule“
„Rimski brod na debeljaku“
„Apoksiomen – priča o rimskim vilama na području Općine Medulin“
Vrtićke skupine su kroz navedene teme razvijale istraživačku kulturu, kritičko mišljenje, motoričke vještine, jezične, matematičke, prirodoslovne, likovne i digitalne kompetencije. Djeca su istraživala povijesne događaje te otkrivala nepoznate činjenice važne za kulturno – povijesni kontekst Općine Medulin. Cijeli projekt snimljen je od strane MedVid Produkcije te je ovom prilikom prisutnima prikazan desetominutni video isječak o radu. Isti je, na veliko oduševljenje svoj djeci koja su sudjelovala u projektu, darovan na simpatično dizajniranom USB sticku za uspomenu.
Na temelju knjige i rada s djecom nastao je i kalendar vrtića za 2019. godinu.
Kalendar je zbirka likovnih i jezičnih radova djece nastalih u projektu na temu: Mit o Argonautima, priča o zlatnom runu i osnutku grada Pule (skupina Ježići, Vinkuran) te priča o Premanturskoj puleni (skupina Pužići) koje su djeca na jedinstven i zanimljiv način prepričala i tako obogatila stranice kalendara.
Radionica „Zdrave kosti“
Hrvatska liga protiv reumatizma nastavlja s edukacijama za najmlađe te je u sklopu svojih aktivnost 27.09. 2018. održana radionica „Zdrave kosti“ u centralnoj zgradi našeg vrtića.
Radionica se sastojala iz tri kratka dijela gdje je u prvom dijelu maskota Super kost razgovarala s djecom o važnosti prehrane bogate kalcijem, važnosti tjelovježbe i D vitamina kako bi njihove kosti bile snažne i zdrave kao kod Super kosti. U drugom dijelu doktorica Tripković pokazuje plastični model kostura i objašnjava zašto su kosti i kostur važni. U vrlo dinamičnoj i interaktivnoj atmosferi djeca postavljaju pitanja, prilaze kosturu, promatraju ga i rukuju se sa njime. Po završetku radionice svako dijete dobiva bojanju koju može ponijeti kući.
Završni trening prve škole plivanja
Na bazenu Hotela Park Plaza Belvedere dana 10. svibnja 2018. održan je završni trening prve škole plivanja za djecu predškolske dobi koja pohađaju Dječji vrtić Medulin. Nakon 12 tjedana marljivog rada djece i odgojiteljica, puno strpljenja i upornosti i hvalevrijednoj suradnji s trenerima ronilačkog sportskog kluba „Mladost“ Medulin – Leom Ikić Ćupev i Robertom Ćupev, 46 djece u godini pred polazak u osnovnu školu u potpunosti je svladalo vještine boravka u vodi, prevladalo strah od vode i dubine i usvojilo elemente nekih plivačkih tehnika.
Aktivnosti obuke neplivača odvijale su se utorkom, srijedom i četvrtkom, od 8.30 do 9.30 sati, od prve polovice veljače 2018. sve do završnog susreta kada su djeca stečene vještine, svojim roditeljima pokazala u 25 metarskom bazenu.
Ovom vrstom aktivnosti Dječji vrtić Medulin među prvima u Istri (prethodno je to zabilježeno samo u vrtićima Grada Umaga) dokazuje spremnost da razvija svoje programe i kvalitetu boravka djece u vrtiću, posebice kada su u pitanju vještine vezane za sigurnost djece tijekom boravka i bavljenja sportovima na vodi.
Cjelokupan rad zahtijevao je provedbu niza promjena u organizaciji rada vrtića, radnog vremena odgojitelja i tehničkog osoblja, organizaciju transporta djece i u konačnici iznimno velik entuzijazam i zalaganje odgojiteljica koje su djecu pratile na aktivnosti i brinule o očuvanju zdravstvenog integriteta djece prije, tijekom i nakon treninga.
Temeljem navedenog pristupa radu uspjeh koji su djeca pokazala, osmjeh na dječjem licu i zadovoljstvo roditelja čine nas ponosnima na postignute rezultate.
Program prve škole plivanja u redovnom programu vrtića financiran je sredstvima Općine Medulin temeljem natječaja za programe javnih potreba te Dječjeg vrtića Medulin i u cijelosti dostiže iznos od 40.000,00 kn uloženih u: troškove najma bazena, nabavu opreme (kape, naočale, pomoćne plivačke ploče i sl.), prekovremeni rad odgojiteljica, troškove trenera i prijevoz djece.
Svečana završnica obilježena je tortom i diplomama te željom djece i roditelja da se s ovakvim aktivnostima nastavi i u budućem radu vrtića, ali i promocijom plivačkog sporta u Općini Medulin kroz programe rada s djecom.
Severka Verbanac
17.Olimpijski festival dječjih vrtića
U Medulinu je dana 07.05.2018. na terenu Nogometnog kluba održan Olimpijski festival dječjih vrtića, u kojem se natjecalo 180-ero djece dječjih vrtića: Ciciban, Sunčica, "Bubamara-Coccinella" Ližnjan i dječjeg vrtića Medulin sa svojih 6 skupina. Natjecanje je organizirala Sportska zajednica Općine Medulin pod pokroviteljstvom Hrvatskog olimpijskog odbora. Festival olimpizma provodi se tradicionalno već duži niz godina u suradnji sa sportskim zajednicama.
Kao suorganizator, inicijator i osnivač Festivala, Hrvatski olimpijski odbor svakom djetetu dodjeljuje prigodne diplome, majicu i kapu s obilježjima Festivala i HOO-a, a Sportska zajednica Općine Medulin za svakog sudionika osigurava voće, vodu, prijevoz te medalje i pehare za najuspješnije. Mali sportaši pokazali su svoje vještine u pet sportskih disciplina i postigli sljedeće rezultate:
Trčanje 50 m dječaci: prvo, drugo i treće mjesto osvojila su djeca Dječjeg vrtića Medulin,
Trčanje 50m djevojčice - prvo mjesto pripalo je DV Medulin, drugo DV "Bubamara-Coccinella“, a treće DV Medulin.
Štafeta dječaci - prvo mjesto DV Medulin, drugo mjesto DV Ciciban i treće DV Medulin
Štafeta djevojčice – prvo mjesto DV Medulin, drugo mjesto DV "Bubamara-Coccinella“
Skok u dalj dječaci – prvo i drugo mjesto DV Ciciban, treće mjesto DV Medulin
Skok u dalj djevočice – prvo, drugo i treće mjesto DV Medulin
Bacanje loptice dječaci – prvo mjesto DV Ciciban, drugo i treće mjesto DV Medulin
Bacanje loptice djevojčice – prvo mjesto DV "Bubamara-Coccinella“, drugo i treće mjesto DV Medulin
Nogomet dječaci – prvo mjesto DV "Bubamara-Coccinella“
Nogomet djevojčice – prvo mjesto DV Medulin
Ukupni pobjednik ovogodišnjeg dječjeg Olimpijskog festivala u Općini Medulin postao je Dječji vrtić Medulin a pehar za fair play igru osvojila su djece iz Dječjeg vrtića „Bubamara“ Ližnjan.
Završno natjecanje djece u organizaciji Saveza sportova Istarske županije održat će se 23. svibnja 2018. u Medulinu a na istome će nastupiti pobjedničke skupine svih održanih regionalnih natjecanja.
Dječji vrtić Medulin prvi u Istri otvorio skupinu s verificiranim Montessori programom
Dječji vrtić Medulin već niz godina istiće se kvalitetom rada s djecom i razvijanjem programa za djecu te kontinuiranim ulaganjem u razvoj predškolskog odgoja u Istri i Hrvatskoj, čime iz dana u dan potvrđuje činjenicu da se u Medulinu razvija inkubator znanja iz područja predškolskog odgoja. Ne iznenađuje činjenica da je od pedagoške godine 2017./2018. vrtić Medulin postao prvi vrtić u Istri koji nudi program rada s djecom prema načelima Marije Montessori. U povodu obilježavanja Dječjeg tjedna i međunarodnog Dana djeteta program je danas svečano predstavljen široj javnosti. Svečanosti su prisustvovali Načelnik Općine Medulin Goran Buić, pročelinice i stručne suradnice Upravnih odjela Općine Medulin te odgojitelji i stručni suradnici vrtića s kojima se ostvaruje bliska suradnja. Nakon pozdravnog govora ravnateljice vrtića Severke Verbanac u kojem se osvrnula na motive ponude ovog programa, voditeljica podružnica Lorena Pliško Seferagić, psihologinja Sanja Tatković i odgojiteljice u montessori programu Romina Batajlić i Nina Vale pripremile su prezentaciju o načelima rada Marije Montessori, upriličen je veseli dnevni vatromet za djecu te su i odrasli dobili priliku direktno se upoznati s materijalima i aktivnostima koja se djeci nude.
Dr. Marija Montessori bila je prva žena u Italiji koja je upisala studij medicine te kao liječnica u radu s djecom stvarala didaktički materijal koji djeci otvara mogućnosti učenja jednostavnih ali i apstraktnih pojmova kroz igru i šarenilo boja te mobilizacijom svih osjetila . Dokazala je kako učenje polazi od djeteta, a ne od učitelja. U svojoj dječjoj kući, prvoj takve vrste u svijetu (1907.g.), Marija Montessori zorno je ukazivala svijetu odraslih kako djecu nije potrebno siliti na učenje već je dovoljno omogućiti ima život i rad u pripremljenoj i poticajnoj okolini koja će ih izazivati na samostalno istraživanje. Djeca uče zadovoljavanjem svoje prirodne znatiželje te na kognitivnoj razini ostvaruju složene misaone procese. Rad i nasljeđe ove liječnice i pedagoginje bitno mijenja svijet učenja i poučavanja te se njezina metoda rada uvodi kao vrijedan metodički pristup u mnoge škole u Italiji, Švicarskoj, Argentini, Indiji, Kini. Visoki rezultati rada s djecom motiv su mnogim školama da koriste ime „Montessori“ a da u svom radu nisu koristili ideje Marije Montesori. Kako bi se spriječilo takvo bespravno korištenje njezina imena i rada, u Berlinu se 1929.g. osnovala tzv. Association Montessori internationale (AMI) koja i danas djeluje sa sjedištem u Amsterdamu i nastoji očuvati izvornost ideja i programa Montessori i od čijim će „povećalom“ svoj rad ostvarivati i skupina djece u u Dječjem vrtiću Medulin.
U suvremenom svijetu te u nacionalnom kurikulumu predškolskog odgoja u RH, kao imperativ rada u dječjim vrtićima i školama proteže se teza o „učenju djece za samostalno učenje i rad“. Upravo je Marija Montessori svojim naprednim idejama s početka dvadesetog stoljeća zagovarala ali i didaktičko – metodički oblikovala rad s djecom na ovom načelu, čime je bila daleko ispred svog vremena.
Metodičkim pristupom Marije Montessori djecu se nastoji pripremati za svakodnevni život, potaknuti kontinuirani razvoj njihova prirođenog interesa i želje za stalnim istraživanjem, učenjem i stjecanjem novog znanja, pokazati im kako cijeniti rad i rezultate zbog njih samih a ne zbog vanjskog svijeta i očekivanja drugih, omogućiti im da vlastitim iskustvom razviju organizacijske sposobnosti i odgajati ih tako da postanu obrazovani, stručni, savjesni i odgovorni članovi društva.
Montessori didaktički materijal izrađuje se od prirodnih materijala i u izvornom obliku kako ih je osmislila Marija Montessori, i isti su u svim odgojno – obrazovnim ustanovama koje rade Montessori metodom. Tijekom obrazovanja za Montessori stručnjaka polaznici se između ostalog podučavaju kako izraditi dodatne materijale za učenje a da ti materijali zadovolje visoke zahtjeve Montessori programa. Unutar svakog predmetnog područja materijali su razvrstani prema tematici unutar koje se nadograđuju od osnovnih, najjednostavnijih prema složenima te je fascinantno kako predškolsko dijete zahvaljujući radu s posebno pripremljenim materijalom može i prije polaska u školu ovladati znanjima vezanim uz računske operacije poput algebre, geometrije, razlomaka i sl.
Djeca u predškolskoj dobi od 3. godine do polaska u školu učiti će kroz područja poticanja samostalnosti, poticanja osjetilnosti, matematike, jezika te tzv. kozmičkog odgoja i umjetnosti zahvaljujući namjenski nabavljenim priborima koji svaki ima „kontrolu greške“ kako bi dijete moglo samostalno, neovisno o odraslima, uočiti i ispraviti svoje pogreške. Svaki Montessori materijal daje mogućnost ponavljanja kako bi se svladala aktivnost, usvojio pojam, vodeći u konačnici dijete od konkretnog materijala do apstraktnog znanja.
U Dječjem vrtiću Medulin godinama je sustavno i planski nabavljana tzv. montessori didaktika, ulagano u obrazovanje i osposobljavanje kadrova te se konačno udovoljilo svim, vrlo složenim uvjetima za provedbu ovog programa. Nabava didaktičkog materijala koji je po svojoj funkciji i formi detaljno oblikovan i vrlo specifičan, i opremanje jedne skupine, prelazi okvire od sto tisuća kuna koje je Općina Medulin izdvojila za pokretanje ovog programa a Uprava vrtića sustavno prikupljala i planirala u zadnjih nekoliko godina. Također, za potrebe plaća dviju odgojiteljica – voditeljica programa, Općina Medulin u budućnosti će izdvajati dodatnih 250.000,00 kn. Ako tome pridodamo kontinuirana ulaganja u razvoj predškolskog odgoja kako za svakodnevne potrebe i unapređivanje uvjeta rada, tako i u smjeru razvoja vrtića poput organizacija međunarodnih stručnih skupova iz područja predškolskog odgoja, financiranje publikacija za djecu i odrasle, međunarodne suradnje vrtića i ulaganja u stručno usavršavanje kadrova, ova Općina i radnici dječjeg vrtića svrstavaju se u sam vrh ulaganja u kvalitetu življenja djece u vrtićima i provedbu odgojno – obrazovnih programa u Republici Hrvatskoj.
Kako doznajemo od ravnateljice vrtića Severke Verbanac, u Istri trenutno ima tek nekoliko odgojiteljica koje su završile ovaj specijalizirani program u trajanju od godine dana koji je istovremeno vrlo skup, zahtijeva dosta odricanja i veliko zalaganje na usvajanju znanja i vještina rada. Odgojiteljice Nina Vale i Romina Batajlić prve su među njima dobile priliku svoje znanje prenijeti u redovan rad s djecom u prvu u skupinu u Istri s verificiranim Montesori programom od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Primjenjujući načela rada specifična za ovaj program kao što su: načelo upijajućeg uma, pripremljene okoline, promatranja, slobodnog izbora i ponavljanja, osobnog tempa i trajanja rada, provjere ispravnosti, discipline, mirovanja, tri stupnja spoznavanja te heterogenosti i inkluzije) te kroz područja kao što su zemljopis, zoologija, botanika, biologija, povijest, umjetnost, etika, antropologija, evolucija, ekologija, astronomija i nezaobilazna informatika, u pedagoškoj godini 2017./2018. raditi će sa 23 djece.
Unatoč visokim troškovima za provedbu programa i senzibilitetom Općine Medulin, roditelji ove djece neće snositi dodatne troškove obzirom da se i njih želi nagraditi kao prvu generaciju koja će u Istri promovirati i njegovati Montessori pristup.
Stručni skup ‘Istra u očima djece – medijima do očuvanja baštine’
Dječji vrtić Medulin i Općina Medulin bili su domaćinima prvog stručnog skupa i 4. Festivala zavičajnosti Istarske županije, koji je imao za cilj raspravu o osnovnim polazištima o kreiranju kurikuluma odgojne skupine, vrtića na temeljnim vrijednostima Nacionalnog kurikuluma za rani i predšklski odgoj i obrazovanje, povezati zavičajni identitet i tradicijsku kulturu kao polazišta u odgojno – obrazovnom procesu, usvojiti tehnike povezivanja stečenih teorijskih znanja sa situacijama za učenje koje proizlaze iz neposrednog doticaja sa zajednicom, koristiti suvremene medije i tehnologije u dokumentiranju odgojno – obrazovnog rada s djecom.
Stručni skup pod nazivom „Istra u očima djece – medijima do očuvanja baštine“ s podtemom „Očuvanje istarskog zavičajnog identiteta i tradicijske kulture u ustanovama ranoga i predškolskoga odgoja“ održan je u petak, 25. svibnja 2018. Hotelu Park Plaza Belvedere Medulin a okupio je oko 150 stručnih djelatnika iz vrtića Istarske županije te 300-ak djece koji su organizirano i pod stručnim vodstvom obišli desetak lokaliteta u Medulinu i Premanturi.
Skup je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja RH a organizatori skupa bili su: Dječji vrtić Medulin i Općina Medulin u suradnji s Istarskom županijom i Agencijom za odgoj i obrazovanje pod pokroviteljstvom.
U ime Istarske županije, skup je pozdravio pročelnik za kulturu IŽ-je Vladimir Torbica., a u ime Agencije za odgoj i obrazovanje viša savjetnica Jasna Šverko. Uspješan rad svim sudionicima poželio je i načelnik Općine Medulin, Goran Buić, odjenuvši za svečanost otvorenja uniformu Hrvatskog Sokola kao dio tradicije Općine Medulin i uz podršku zamjenika načelnika Damira Demarina i Predsjednika Općinskog vijeća Marka Zlatića. Ravnateljica DV Medulin Severka Verbanac, na otvorenju skupa izložila je aktivnosti implementacije zavičajnosti u kurikulum Dječjeg vrtića Medulin i tom prilikom prezentirala edukativan film na temu projekta „Priče potopljenih brodova uz obalu Istre“, a koji je publici predočio cjelogodišnji rad sa djecom u ovoj predškolskoj ustanovi kao ogledan primjer pristupa radu s djecom predškolske dobi na projektima ovakve vrste.
U plenarnom dijelu programa predavanje na temu „Očuvanje kulturnog identiteta: iskoraci u oblikovanju kurikuluma dječjeg vrtića“ imala je dekanica Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci izv.prof.dr.sc. Lidija Vujičić. Predstavnice Etnografskog muzeja Istre Tamara Nikolić Đerić, etnologinja - kustosica i Ivana Čehić Rabljenović mag.novih medija održale su izlaganje na temu „Raznolikost medija u prenošenju tradicijskih znanja te predstavile rad dr.sc. Ivone Orlić na temu „Tradicijski odgoj u Istri“. Andrej Bader, mag.hist. održao je zanimljivo izlaganje na temu „Istarski zavičajni identitet i tradicijska kultura naselja Medulin“ i prezentirao povijesne lokalitete i aktivnosti na kojima se temeljio rad s djecom predškolske dobi ostvaren tijekom stručnog skupa. Članice radne skupine za implementaciju zavičajnosti u kurikulume predškolskih ustanova IŽ: Karmen Uljanić, mag. paed., Mariza Kovačević, prof.ped., Sandra Brakus, odgojitelj savjetnik i Elida Lukić, odgojitelj sudionicima su izložile kontinuitet razvoja projekta u IŽ i aktivnosti koje su ostvarene u prethodnom periodu.
U poslijepodnevnom dijelu ostvarene su radionice tijekom kojih su predstavnice 16 predškolskih ustanova IŽ prezentirale svoj rad s djecom na projektima pod zajedničkim nazivnikom zavičajnosti.
Tijekom jutra, paralelno s programom stručnog skupa, radionica i panel diskusije, koja se odvijala u Hotelu Belvedere, od 9 do 12 sati na području Općine Medulin ostvarivale su se aktivnosti za 300 djece predškolske dobi iz čitave Istarske županije. Ovom prilikom djeci su predstavljeni lokaliteti: Vižula, Lokva, Malin, Funtana, Bunar, crkva Sv. Agneze, Loža na placi u Medulinu te u Premanturi „Kuća prirode“- JU Kamenjak, Turanj i tzv. turski kraj i krušna peć.
Ovako zahtjevan projekt zahtijevao je kvalitetnu pripremu ali i informiranost o povijesnom značaju i vrijednosti lokaliteta na koje smo poveli djecu. Zahvaljujući kvalitetnoj suradnji s povjesničarem Andrejem Baderom imali smo pristup nizu zanimljivih informacija o povijesnim zbivanjima u Općini Medulin koje sasvim sigurno, radom na licu mjesta, ostaju zabilježene u pamćenju djece i stvaraju temelj budućeg odnosa prema istim u smislu očuvanja i afirmacije.
U organizaciji i realizaciji ove izuzetno obimne manifestacije sudjelovalo je gotovo 50 entuzijasta, prijatelja djece i vrtića. Nakon ugodnog druženja djece po ranije navedenim punktovima, razgledavanja, igre, crtanja, istraživanja, rada s tijestom, animacije i stjecanja znanja, vožnje turističkim vlakićem te ukusnim fužima u restoranu Financa u AC Medulin ispratili smo naše male goste ponosni na zajedništvo žitelja općine, zaposlenika upravnih odjela općine, JU Kamenjak i dječjeg vrtića kada je u pitanju provedba ovako obimnih projekata koji imaju za cilj afirmaciju kulturno – povijesnih, prirodnih i tradicijskih vrijednosti Općine Medulin.
Ravnateljica DV Medulin
Severka Verbanac
„Djeca – prijatelji bijelog štapa“
U Dječjem vrtiću Medulin tijekom dva tjedna u suradnji s Udrugom Logos Media realizirati će se radionice „Djeca - prijatelji bijelog štapa“. Projekt se provodi uz podršku grada Pule i sufinanciranje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Osnovna ideja projekta kroz provedene radionice je informiranje, senzibilizacija i izgradnja stavova djece za potrebe slijepih i slabovidnih osoba, a posljedično i smanjenje vršnjačkog nasilja prema slijepim i slabovidnim osobama, kao i šire prema djeci s posebnim potrebama.
Na početku današnje radionice djeci su se predstavili Danijela i Dragan Stokovic, članovi Udruge Logos Media. Dragan je slabovidan dok je Danijela slijepa osoba. Danijela je na samom početku radionice pokušala predstaviti djeci kako slijepoj osobi izgleda živjeti u mraku te ih je podsjetila na igru slijepog miša. Tijekom radionice djeca su imala priliku vidjeti kako slijepe osobe čitaju, prepoznaju predmete i osobe u svome okruženju te kako slijepa osoba koristi bijeli štap. Vrlo zanimljivo djeci je bilo saznanje da slijepa djeca mogu igrati karte, domino, čovječe ne ljuti se i druge igre. Svako dijete dobilo je priliku dodirivati prstićima karte za briškulu, domino i knjigu za slijepe. U ovo vrlo zanimljivoj i interaktivnoj radionici pored brojnih saznanja koja su djeca dobila doznali su i kako slijepe osobe koriste termometar, mobitel i sat.
Na samom kraju radionice Danijela je djecu zamolila kada vide slabovidnu osobu da joj slobodno priđu, pomognu i porazogovaraju te da zauvijek budu prijatelji bijelog štapa.
Ovu predivnu radionicu imati će priliku poslušati djeca skupina Ježići i Premsići u podružnicama Dječjeg vrtića Medulin.
Postavljanje polivalentnog dječjeg igrala u centralnoj zgradi vrtića
Podizanje kvalitete življenja i rada djece i odraslih u Dječjem vrtiću Medulin jedna je od aktivnosti Općine Medulin u kojoj se ogledaju kontinuirana ulaganja. Pored razmišljanja o ulaganjima u izgradnju primjerene infrastrukture koja će omogućiti obuhvat što većeg broje djece intitucionalnim predškolskim odgojem, postojeći objekti nastoje se opremati suvremenom didaktičkom opremom za igru djece u unutarnjem i na vanjskom prostoru. U Dječji vrtić Medulin u pedagoškoj godini 2016./2017. upisano je 185 djece od čega centralni objekt u Medulinu pohađa 120 djece u dobi od prve do sedme godine života . U ove prosinačke dane darivanja, mališani se s oduševljenjem privikavaju na novo multifunkcionalno igralo na vanjskom prostoru. Ovakva didaktička oprema vanjskog prostora „omogućiti će raznovrsne oblike kretanja djece, doprinijeti razvoju motoričkih vještina i spretnosti djece, potaknuti aktivnost različitih mišićnih skupina kod djece te razvoj ostalih kinatropoloških obilježja djece predškolske dobi“. Ukupna investicija Općine Medulin u polivalentno igralo kojim je vanjski prostor vrtića Medulin dodatno oplemenjen u svrhu raznovrsnije igre djece iznosi 140.000,00 kn a u svrhu sigurne igre planiraju se daljnja ulaganja u anti stres podloge, čime bi se udovoljilo suvremenim standardima vezanim uz potrebe djece predškolske dobi.
Međunarodna suradnja s vrtićem “Dragoljub Udicki”, Kikinda
Tijekom međunarodnog stručno-znanstvenog skupa ostvarenog u travnju 2016. u Medulinu stvorena su brojna međunarodna prijateljstva što predstavljaju bazu za rad na razvoju predškolskog odgoja kod nas i šire. Jedno od takvih jest i suradnja s Predškolskom ustanovom „Dragoljub Udicki“ iz Kikinde (Vojvodina).
Predstavnici Dječjeg vrtića Medulin; ravnateljica Severka Verbanac, voditeljica podružnica Lorena Pliško – Seferagić, stručni suradnik psiholog Sanja Tatković, administrator Sanja Pamić, odgojiteljice Mirjana Duras Komparić, Iva Rogulj Hrelja, Nina Antunović Radić, Lena Beletić i kućni majstor Valter Maretić s ciljem definiranja aktivnosti zajedničkog projekta i buduće suradnje, u periodu od 26. – 27. listopada 2016. te definiranja uloge sudionika i prezentacije rada Dječjeg vrtića Medulin, posjetili su Predškolsku ustanovu u Kikindi. Tom prilikom prezentirali su rezultate rada Dječjeg vrtića Medulin te kulturne, povijesne i prirodne znamenitosti naše općine.
Tijekom boravka u Vojvodini održana je radionica, koju su odgojiteljice Nina Antunović Radić i Mirjana Duras Komparić zajedno s ravnateljicom Severkom Verbanac pripremili za roditelje djece koja će biti uključena u projekt. Kroz radionicu voditeljice su htjele sudionike upoznati s planom aktivnosti s djecom te roditelje pripremiti na njihovu ulogu. Tema održane radionice: „Utjecaj osobnosti roditelja u posredovanju svijeta na dijete“ izazvala je poseban interes svih sudionika i želju za aktivnim sudjelovanjem u motiviranju djece, za širenjem znanja o povijesnim i prirodnim obilježjima Općine Medulin.
Stručni suradnik psiholog Sanja Tatković u suradnji s voditeljicom podružnica Lorenom Pliško-Seferagić pripremila je radionicu za odgojitelje na temu „Principi i tehnike operantnog uvjetovanja u predškolskom odgoju“. Na ovaj način nastojalo se pripremiti temelje projekta za rad s djecom educirajući i roditelje i odgojitelje.
Članovi radne skupine dogovorili su teme za rad i termine za održavanje mjesečnih susreta djece i odgojitelja putem Skype-a te završni oblik prezentacije rada i rezultata.
Suradnja je osmišljena na način da se povežu djeca iz Istre i Vojvodine te jačaju veze i odnosi koji su se kroz povijesna događanja u Hrvatskoj i Srbiji izgubili. Svrha projekta je razvoj tolerancije, humanizma i međusobnog uvažavanja na međunarodnoj razini. Odgojitelji će nastojati kroz projekt osvijestiti djecu o vrijednostima zavičaja koji ih okružuje, potaknuti na izmjenu znanja o kulturi, povijesti, simbolima, običajima navedenih krajeva i na taj način obogatiti dječje znanje i iskustvo.
Povezivanjem ovih dviju ustanova, upoznavanjem vrijednosti i tradicije te razvijanjem zajedničkog interesa i dobre volje, izgradit će se prijateljstvo koje će biti temelj za bolju budućnost i življenje djece.
Obiteljski dan
Općina Medulin 5. studenog 2016., drugu godinu za redom organizirala je sportsko rekreativnu i zabavnu manifestaciju za sve generacije mještana i posjetitelja.
Ove je godine humanitarni cilj Obiteljskog dana bio prikupljanje donacija za Osnovnu školu dr. Mate Demarina Medulin. U pripremu i realizaciju manifestacije pored učenika i učitelja OŠ Mate Demarina sudjelovala su i djeca, roditelji i odgojiteljice i ostali djelatnici Dječjeg vrtića Medulin.
Obiteljski dan 2016. održan je u sportsko-rekreativnom dijelu u prostoru OŠ dr. Mate Demarin Medulin. Manifestaciju su svečano otvorili načelnik Općine Medulin Goran Buić i ravnateljica osnovne škole dr. Mate Demarina Medulin Dragica Dorić. Nakon službenog otvaranja manifestacije uslijedile su zabavne igre koje je za sve uzraste natjecatelja, uz volontere-učenike pulske Gimnazije s područja općine Medulin, u balon dvorani škole pripremila i vodila profesorica Đeni Blarežina.
Djeca vrtićke dobi natjecali su se uz svoje roditelje, ekipe osnovnoškolaca međusobno, kao i ekipe sačinjene od djelatnika Općine Medulin, medulinske osnovne škole i Dječjeg vrtića Medulin. Program je u dvorani obogaćen kratkim zumba fitnessom te plesnim nastupima skupina Plesnog studia Pirueta iz Medulina.
Program u medulinskoj školi obogatili su također i glumci Istra Inspirita izvedbom lutkarske predstave za djecu, ali i sve ostale sudionike i posjetitelje koji su uživali u likovima i zapletu „Priče starog Malina“. Učesnici su potom mogli sudjelovati u dvije kreativne radionice, kušati ukusnu maneštru i fritule koje su pripremili djelatnici Dječjeg vrtića Medulin i OŠ dr. Mate Demarina, slatke i zdrave deserte koje su na licu mjesta pripremale djelatnice Općine Medulin, kao i raznovrsne kolače koje su za ovu prigodu pripremile mame osnovnoškolaca.
Događanja na Obiteljskom danu potom su se nastavila u šatoru na medulinskoj rivi, kraj obnovljenog Malina na vitar, gdje se od podneva odvijala gastro manifestacija „Od mora do stola“ u organizaciji LAGUR-a Istarska batana.
Na Obiteljskom danu 2016. ukupno je prikupljeno 29.500,00 kuna. Zahvaljujući svima uključenima, Obiteljski dan će sigurno zaživjeti kao tradicionalna manifestacija, koju će i narednih godina Općina Medulin sa zadovoljstvom nastaviti organizirati, u želji da se ostvare neki novi ciljevi i s naglaskom na uključivanje zajednice, poslovnih subjekata, udruga, i svih generacija mještana općine Medulin
Radionice s roditeljima „Rastimo zajedno“
U sklopu dječjeg tjedna pored brojnih aktivnosti započeo je ciklus radionica s roditeljima “Rastimo zajedno”pod . Program je namijenjen roditeljima najmlađe djece u dobi do četiri godine života. Educirani tim voditeljica Mirjana Duras Komparić, Olivera Živković i Severka Verbanac, te Nina Antunović Radić, Lorena Pliško Seferagić i Sanja Tatković radionice će voditi za roditelje u centralnoj zgradi vrtića te u podružnicama Vinkuran i Pomer.
Svrha Programa je omogućiti protok informacija, znanja, vještina i podrške koji roditeljima koriste u ispunjavanju njihovih roditeljskih odgovornosti te promiču osobni rast i razvoj kompetentnosti roditelja i djeteta.
Glavni cilj Programa je stvoriti poticajno i osnažujuće okruženje u kojemu roditelji s voditeljicama radionica i s drugim roditeljima:
razmjenjuju ideje o načinima na koje žive svoje roditeljstvo,
upoznaju bolje sebe kao roditelja,
prepoznaju načine na koje se odnose prema svojem djetetu
te doznaju i za druge moguće načine odnošenja prema djetetu.
Također se upoznaju sa znanstvenim stajalištima
o razvojno poticajnoj interakciji roditelja i djeteta, kao i
o roditeljstvu na dobrobit djeteta i roditelja.
Program radionica s roditeljima “Rastimo zajedno” sastoji se od jedanaest dvosatnih konceptualno i tematski povezanih radionica koje provode posebno educirani voditeljski timovi stručnjaka za podršku ranom razvoju djeteta:
Roditelji 21. stoljeća
Četiri stupa roditeljstva
Roditeljski ciljevi i psihološke potrebe djeteta
Sva naša djeca i kako ih volimo
Slušanje – važna vještina roditeljstva
Kako dijete uči o svijetu oko sebe?
Postavljanje granica: zašto i kako?
Biramo i kreiramo rješenja
Roditeljske odgovornosti i još poneka pitanja
Biti roditelj: utjecaji i izbori
Završetak i novi početak
Program radionica s roditeljima „Rastimo zajedno” razvijen je unutar Projekta za podršku roditeljstvu u zajednici (2007. – 2009. godine) kojeg su vodile N. Pećnik i B. Starc u okviru Programa podrške ranom razvoju i poticajnom roditeljstvu „Prve tri su najvažnije!“ Ureda UNICEF-a u Hrvatskoj, u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje.
Razigrani Dječji tjedan
Dječji tjedan tradicionalna je godišnja akcija posvečena djeci koja se obilježava prvi tjedan u listopadu, a ove godine započela je 3. listopada „Međunarodnim danom djeteta“. Nizom akcija i aktivnosti za djecu i s djecom u dječjem tjednu, nastoji se skrenuti pozornost najšire društvene javnosti na položaj djece u društvu. Pored redovnog rada u vrtiću vrijedne odgojiteljice osmislile su brojne aktivnosti: biciklijada starijih skupina u dvorištu vrtića, projekcija animiranih filmova, crtanje kredama, druženje s roditeljima uz čitanje priča i predstavu, glazbena radionica „Corona“, sportsko – takmičarske igre i međugrupna suranja, plesni tjedan i još brojne druge aktivnosti.
U dječjem tjednu započet je ciklus radionica za podršku roditeljstva „Rastimo zajedno“. S radom su započele dvije skupine s ukupno 34 roditelja i šest voditeljica programa. Radionice se odvijaju od 3. Listopada do 14. prosinca svake srijede od 17.00 do 19.00 sati.
U sklopu dječjeg tjedna uz razigranu maštu djece, odgojiteljica i učitelja osmišljeni su i oslikani veseli pješački prijelazi ispred Dječjeg vrtića Medulin i Osnovne škole dr Mate Demarin. Cilj veselih pješačkih prijelaza u Općini Medulin bio je uključivanje djece i dječjih ideja u zajednički projekt, poticanje najmlađih na korištenje pješačkih prijelaza te povećanje sigurnosti u prometu i bolja vidljivost. Veselim pješačkim prijelazima prošetala je povorka razigrane djece uz pratnju predstavnika Općine Medulin, načelnika Gorana Buića, odgojitelja i učitelja a puštanje stotine šarenih balona razveselilo je sve prisutne.
Fotografije vezane uz Dječji tjedan možete pogledati na http://www.dvmedulin.hr/galerija
Edukacija djece i roditelja o važnosti ribe u prehrani”
LAGUR Istarska batana u četvrtak 29. rujna, organizirao je manifestaciju u sklopu provođenja projekta "Edukacija djece i roditelja o važnosti ribe u prehrani", koja se odvijala u prostorijama Dječjeg vrtića Medulin u prisustvu razigrane djece, njihovih roditelja, vrtićkog osoblja i predstavnika Općine Medulin, a predavanje na tu temu je održala Marina Jantoš-Grubešić, dipl.ing. prehrambene tehnologije.
Projekt „Edukacija djece i roditelja o važnosti ribe u prehrani“ nastao je iz potrebe da se djeci, ali i njihovim roditeljima skrene pozornost na sastav njihovih jelovnika u cilju educiranja o važnosti pravilne i zdrave prehrane od najranije dječje dobi. Cilj projekta je poticanje roditelja na uvođenje ribe u jelovnik djece te češću konzumaciju ribe, a namjera je da se potakne uvođenje barem još jednog ribljeg obroka tjedno u DV Medulin.
Program manifestacije započeo je istovremenim provođenjem edukativne radionice-igrokaza za mališane DV Medulina u dobi od 4 do 6 godina te edukativnom radionicom gdje su djeca pokazala svoje umijeće crtanja, a nastavio se kuharskim tečajem za njihove roditelje, ali i kuhinjsko osoblje vrtića. Manifestacija je završila zajedničkim druženjem i degustacijom ribljih obroka, koje su spravljali poznati kuharski dvojac Verica i Dragan Jovanović. Djeca su za uspomenu na jučerašnji dan u znaku ribe dobila i malu brošuricu sa ribljim receptima te blok za crtanje.
Sudionici i organizatori manifestaciju su ocijenili uspješnom, a načelnik Općine Medulin Goran Buić, koji je ujedno i predsjednik LAGUR-a Istarska batana, rekao je prilikom otvorenja manifestacije kako je riba jedan od najzdravijih prehrambenih proizvoda te kako trebamo i konkretno djelovati s ciljem da bi naša djeca mogla uživati u blagodatima zdrave prehrane.
- Današnja manifestacija je upravo jedan od načina kako da krenemo prema ostvarenju tog cilja. Na taj način će naša djeca ujedno naučiti više i o moru, o alatima koje koriste ribari, kakve sve vrste riba postoje, naučiti zašto je važno jesti ribu te na kraju manifestacije i kušati koliko je riba ukusna. Na žalost, možda neka djeca danas i nemaju mogućnosti svakodnevne konzumacije ribe, ali zato to mogu djelomično ostvariti kroz izvrsnu kuhinju dječjeg vrtića u Medulinu, gdje imamo zaista izvrsnog kuhara. Stoga je cilj djelovanja LAGUR-a Istarska batana zapravo povezivanje mora i dječjeg vrtića, odnosno naših ribara i djece u vrtiću. Uloga LAGUR-a je na ovaj način u funkciji društvenog boljitka zasigurno ispunjena, a osim vrtića cilj nam je uvesti riblju prehranu i u obližnju školu, te svakom mještaninu naše općine ponuditi domaću, zdraviju namirnicu na obostranu korist, zaključio je načelnik Buić.
Ravnateljica Dječjeg vrtića Medulin Severka Verbanac rekla je da je u razvoju djece najvažnije ono što nauče u predškolskoj dobi, a što im je temelj za cijeli daljnji život.
- Mi razmišljamo o vještinama i znanjima koje možemo prenijeti djeci u najranijoj dobi, a koja će im omogućiti bolji razvoj i napredak kasnije u životu. Spoznaje koje dijete ovako rano dobije o važnosti prehrane morskim proizvodima sigurno će utjecati i na to da djeca, kroz razgovor ili motivaciju prehrambenim navikama koje na ovaj način usvoje u vrtiću, potaknu i roditelje da češće koriste morske namirnice u pripremi svakodnevnih obroka. Mala djece često i odbijaju jesti ribu, no zadaća je vrtića da ih motivira i potakne da požele kušati i da što više na meniju požele imati baš takve namirnice. To činimo serviranjem ribljih namirnica na drugačiji, maštovitiji način, radionicama na tu temu te na druge kreativne načine, gdje naše odgajateljice imaju važnu ulogu, a što u konačnici rezultira pozitivnim učinkom na djecu. Projekt LAGUR-a je u svakom slučaju dobrodošao pošto je obogatio naš dosadašnji rad s djecom, gdje smo u mnoštvo navrata i projekata već i sami uvodili djecu u svijet zdrave prehrane, pogotovo ribljeg menija.
Marina Jantoš-Grubešić istaknula je kako prehrana, osim što treba zadovoljavati energetske i nutritivne potrebe djece te potrebe za očuvanjem imuniteta, treba razvijati i prehrambene navike djece.
- Naš najvažniji cilj je da se preveniraju bolesti djece koje su povezane s prehranom, od kardiovaskularnih do dijabetesa tipa 2. Riba je namirnica koja se može vrlo lagano pripremati i za njezinu pripremu se može osmišljavati puno različitih recepata. Riba je ukusna i izrazito zdrava, i ukoliko se pripremi na jedan lijepi način, maštovito aranžira i ponudi djetetu, mislim da će djeca biti zadovoljna i da će je rado konzumirati. U ribi, odnosno ribljem ulju nalazimo vrlo korisne Omega 3 masne kiseline, a to je naročito prisutno kod plave ribe kao što je srdela, skuša, papalina, palamida ili tuna, dok u odnosu na njih bijela riba ima puno manje masnoće. Upravo Omega 3 masne kiseline sprječavaju kardiovaskularne bolesti, a djeluju i protuupalno te potpomažu razvoju mozga i živčanog sustava kod djece, što je izrazito bitno jer djeca u ovom vrtićkom uzrastu jako puno uče, zaključila je Jantoš-Grubešić.
Projekt "Edukacija djece i roditelja o važnosti ribe u prehrani" je sufinanciran od strane Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva iz Fonda Gradova i Općina, a provodi ga LAGUR Istarska batana u suradnji sa DV Medulin.
Lokalna akcijska grupa u ribarstvu (LAGUR) (engl. FLAG – Fisheries local action group, tal. GAC – Gruppo di azione costiera) je poseban oblik lokalne inicijative u ribarstvu specijalizirane za područje ribarstva, prerade ribe i marikulture s ciljem preuzimanja uloge nositelja gospodarskog razvoja ribarstva na lokalnom području kroz doprinos stvaranju, održavanju i poboljšanju radnih mjesta u ribarstvu i doprinos zaštiti i dodavanju vrijednosti ribljim proizvodima.
LAGUR Istarska batana obuhvaća ribarstveno područje južne Istre, i to područje sljedećih jedinica lokalne samouprave: gradove Rovinj i Vodnjan, te općine Bale, Barban, Fažana, Kanfanar, Ližnjan, Marčana, Medulin i Svetvinčenat, a partnerstvo je predstavnika gospodarskog sektora ribarstva, civilnog i javnog sektora navedenih područja.
Završna svečanost Dječjeg vrtića Medulin te prezentacija projekta „Iskrice moga Zavičaja“
Nakon velikog broja aktivnosti u Dječjem vrtiću Medulin vezanih uz realizaciju međunarodnog stručno – znanstvenog skupa – Dani predškolskog odgoja, Medulin 2016., aktivnosti vezane uz doprinos kvalitete življenja djece u vrtiću i nadalje su vrlo intenzivne.
Dana 14. Lipnja 2016. u povodu obilježavanja Dana Općine Medulin, u Pješćanoj Uvali upriličena je prezentacija publikacije „Iskrice moga zaičaja“ koja donosi presjek aktivnosti u vrtiću u pedagoškoj godini 2015./2016. Ova publikacija donosi prikaz tradicijskih vrijednosti i običaja, kulturološke vrijednosti vezane uz štokavsko – čakavski govor Općine Medulin, mediteransku kuharicu naših baba, začinsko i ljekovito bilje te temu more kao nepresušan izvor interesa i poticaja u radu s djecom. Publikacija je bogata dječjim crtežima, izjavama i fotografijama koje pljene pozornost čitatelja i koju će s ponosom svako dijete i roditelj čuvati kao trajnu uspomenu na vrtić.
Dana 16. lipnja 2016. održana je velika završna svečanost svih odgojnih skupina Dječjeg vrtića u dvorištu centralne zgrade vrtića.
Na samom početku djeci, mnogobrojnim roditeljima, bakama, djedovima i ostalim gostima obratila se ravnateljica Severka Verbanac te pozdravila ponajprije školarce koji se opraštaju od vrtića.
Nazočnima se obratio i zamjenik načelnika Damir Demarin koji vjerno prati rad vrića i koji nije skrivao zadovoljstvo radom istog, njegovanjem tradicije Općine Medulin od najranije dobi kroz ovakve projekte ne zaboravljajući ono što su nam naši preci ostavili.
Nakon službenog obraćanja nazočnima uslijedilo je bogat kulturni program u tradicijskom štihu. Pored plesnih točaka „Mažoretkinje“ i „Polka“ izvedena je dramatizacija basne „Cvrčak i mrav“ koju je s francuskog jezika na premanturski govor preveo prof. Miroslav Mišković. A kako je lipo u Premanturi rečeno je na premanturski također kroz stihove prof Miškovića. Veliki aplauz i osmjeh na lica prisutnih izmamila su djeca pjevajući pjesme „Plovi barka“ i „Istra terra magica“.
Pjesmom, plesom, igrom i ponekom suzom ispraćena je još jedna generacija školaca. Uručena im je diploma za uspješno završeno putovanje kroz predškolski odgoj, za uspješno savladavanje dobrih navika, za sve lijepe trenutke podijeljene s prijateljima i odgojiteljima, za sve crteže, radove, pjesmice, recitacije,za sve suze i osmijehe ... Uslijedila je pjesma predškolaraca i odgojitelja „Doviđenja“ koja je izmamila po koju suzu ponajprije roditelja a onda i ostalih prisutnih te zajednička fotografija za uspomenu.
Na samom kraju djeca i odrasli pozvani su da se poigraju tradicionalnim igrama u dvorištu vrtića koje su pripremili odgojitelji. Za ovu svečanost upriličena je i izložba dječjih radova na temu „Iskrice moga zavičaja“ a za kraj svi smo se počastili domaćom maneštrom i fritulama po receptu naših baba i kuhara vrtićke kuhinje.
Više fotografija možete pogledati u galeriji fotografija: http://www.dvmedulin.hr/galerija
Monte Librić
Deveti po redu Festival dječje knjige Monte Librić pored teme Zvook – Book koji istražuje svijet zvukova koji nas okružuje te nijhovu ulogu u literalnom svijetu, ove godine, pokrenuo je i novi program „Librić po našu“ koji predstavlja istarsku literarnu produkciju i njeguje zavičajnu književnost.
Dječji vrić Medulin imao je priliku pred brojnom publikom otvoriti Monte Librić i prezentirati svoju zbirku slikovnice“ Od stine do stine kroz povijest Općine Medulin“. Ravnateljica Dječjeg vrtića Medulin Severka Verbanac te voditeljica podružnica Lorena Pliško – Seferagić s ponosom su kroz devet slikovnica koje su izradila djeca, predstavile povijest Općine Medulin te njezine prirodne, kulturne i povijesne znamenitosti. Samu prezentaciju slikovnica pratio je i nastup plesne skupine Dječjeg vrtića Medulin kroz dinamičan i kreativan plesni prikaz znamenitosti Općine Medulin kao što su: Dinosauri i Rt Kamenjak, Crispo, Mlinari i povijest mlinova u Medulinu, pomerski mozaik te ribice medulinskog akvatorija. Njegujući izvorni vinkuranski govor djeca dječjeg vrtića Vinkuran recitirali su stihove „Na placi su jabuke“ kojima su izmamili osmjehe brojnih uzvanika a osobito roditelja, nonića i nona.
Fotografije s Monte Librića možete pogledati u galeriji fotografija http://www.dvmedulin.hr/galerija
Djeca Dječjeg vrtića Medulin na Petehovcu
Dječji vrtić Medulin po prvi puta ove godine organizirao je za svoje korisnike višednevni boravak djece na snijegu. Djeca skupina Leptirići, Bubamara i Delfini u organizaciji agencije Kinezis tours d.o.o. boravila su u Planinarskom domu Petehovac od 1. do 5. veljače 2016. godine.
Organizirano zimovanje djece izvan obitelji s djecom iz vrtića i odgojiteljima dobar je način za učenje i savladavanje brojnih umijeća djeteta, jer uključuje niz aktivnosti značajnih za fizički rast i razvoj djeteta, spoznajni te socioemocionalni razvoj.
Iako pri dolasku na zimovanje djecu nije dočekala snježna idila domišljati odgojitelji, animatori i kineziolozi razveselili su djecu raznim igrama u prirodi kao što je potragom za snijegom i snježnim čovjekom te domišljatim večernjim programima (plesna večer, maskenbal, pidžama party).
Dan prije povratka u svakodnevnicu, djecu je razveselio snijeg te su djeca imala priliku uživati u zimskim radostima, okušati se u skijanju i sanjkanju. Bio je to trenutak sreće i oduševljenja koji je razveselio ne samo djecu i odgojitelje, već i roditelje koji su svakodnevno zajedno s djecom isčekivala snijeg.
Ovo prekrasno i nezaboravno iskustvo djeca su ovako komentirala:
Aurora: "Najljepše mi je bilo na snijegu i pidžama party. Naučila sam da se ne trebam bojati visokog. Jako bi rado išla ponovo, druge zime."
Ana: "Najbolje mi je bilo kad sam se sanjkala s Ronom u vlakiću."
Emma: " Meni je bilo najljepše kad smo se oblačili u kostime i kada je padao snijeg."
Karlo: "Najdraže mi je bilo skijanje. Bilo mi je zabavno kad smo svi skupa zadnji dan išli na sanjkanje."
Mihael: "Posebno lijepo mi je bilo sanjkanje na tanjuru. Snježni čovjek nam je pomogao da padne snijeg, dao nam je upute kako da ga nađemo. Našli smo ga ali je bio daleko u magli. Sadio je krumpire."
Sigurni smo da će ovaj boravak na Petehovcu svoj djeci ostati u lijepom sjećanju kao uspomena na zajedničko provedeno vrijeme s prijateljima i odgojiteljima iz Dječjeg vrtića Medulin.
Više fotografija možete pogledati na:http://www.dvmedulin.hr/galerija
Bolnica za medvjediće
Tijekom siječnja i veljače u našem vrtiću odigravala se prava bolnica. Naime, u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa i studentima Sveučilišta Juraj Dobrila u Puli realizirano je 9 radionica na temu „Bolnica za medvjediće“. Djeci svih odgojnih skupina dodijeljena je uloga roditelja, djetetov medvjedić ili druga igračka bio je njihovo bolesno dijete, a studentima – budućim odgojiteljima povjerena je odgovorna uloga liječnika. Djeca su uživala u interaktivnoj igri u kojoj su liječniku u ordinaciju dovodili svoje „bolesne“ plišane igračke te brinuli se o njima. Poznato je da je kod male djece često prisutan strah od liječnika, liječničke ordinacije i njihove odjeće te je stoga cilj ovih radionica bio smanjiti strah od odlaska kod liječnika. Ovaj vrijedan projekt imao je dvostruku korist što nam pokazuje i obogaćeno iskustvo budućih odgojitelja. Odgojitelji su imali priliku kroz radionice realizirati dio svoje pedagoške prakse te steći iskustvo u aktivnostima s djecom. Svako dijete po završetku radionice dobilo je diplomu za hrabrost koja mu ostaje kao uspomena i podsjetnik na hrabrost koju je pokazao prilikom liječenja svog medvjedića.
Više fotografija možete pogledati u galeriji fotografija: http://www.dvmedulin.hr/galerija
Novogodišnja predstava “Čarolija u zemlji zaborava”
U nizu aktivnosti koje su se događale u Dječjem vrtiću Medulin u predblagdanskom periodu, odgojitelji Dječjeg vrtića Medulin pored odrađenih brojnih radionica, druženja s roditeljima, prezentacije kalendara i nastupa, prosinački program upotpunili su i novogodišnjom predstavom „Čarolija u zemlji zaborava“. Priču o crnom i bijelom, hrabrosti i strahu, dobru i zlu pogledala su sva djeca korisnici programa Dječjeg vrtića Medulin kao i djeca s područja Općine koja nisu obuhvaćena predškolskim odgojem. Predstava je u potpunosti autorski rad odgojitelja koju potpisuju od režije, scenografije, glazbe do kostimografije. Uz izvrsnu scenografiju i uvijek posebne kostime djeca su mogla doživjeti Zemlju zaborava, uživati u dobro odabranoj glazbi te otići s predstave sa snažnom porukom „Sestrinska ljubav, ljubav braće, prijatelja je najjača“
Ponosni na rad odgojitelja predstavu je pogledalo i 500-tinjak mališana iz Dječjeg vrtića Titti, Dječjeg vrtića Maslačak, Dječjeg vrtića Ciciban, Dječjeg vrtića Sunčica, Dječjeg vrtića Ližnjan, Dječjeg vrtića My day, Dječjeg vrtića Kućica od licitara, Dječjeg vrtića More, Valbandon, Dječjeg vrtića Vrtuljak, Marčana, Dječje jaslice Bambi, Osnovna škola Banjole i Medulin te Dnevni centar za rehabilitaciju Veruda, Pula.
Odgojitelji su na najljepši način, s odigranih 14 predstava zaželjeli svoj djeci i njihovim odgojiteljima, voditeljima i asistentima sretan Božić i Novu 2016. godinu.
Fotografije možete pogledati u galeriji slika:http://www.dvmedulin.hr/galerija
Prezentacija kalendara Dječjeg vrtića Medulin za 2016. godinu
Dječji vrtić Medulin obilježio je godinu nizom aktivnosti s ciljem upoznavanja i očuvanja kulturnih, prirodnih, povijesnih i tradicijskih vrijednosti općine Medulin. Kao rezultat rada nastala je i zbirka slikovnica „Od stine do stine koroz povijest Općine Medulin“, a cijela priča zaokružena je kalendarom za 2016. godinu koji je prezentiran u četvrtak 10. prosinca 2015. u 18 sati u galeriji 3mc, Društvenom domu u Medulinu.
Nakon uvodnih riječi ravnateljice Severke Verbanac, zamjenik načelnika Damir Demarin pozdravio je sve prisutne u ime Općine Medulin, pohvalio dosadašnji rad vrtića i kvalitetnu suradnju s Općinom te zaželio daljnje uspješne projekte.
Tijekom prezentacije pojedinih povijesnih znamenitosti koje su našle svoje mjesto u ovogodišnjem izdanju kalendara, djeca – polaznici Dječjeg vrtića Medulin popratili su prikazani sadržaj pjesmom, recitacijom i plesom. Tako su djeca iz skupine Premsići – područnoga vrtića Premantura, zabavila publiku recitacijom stihova „Ažilo“, djevojčice iz skupina Leptirići i Delfini oduševile su svojom plesnom točkom pod nazivom „Crispo“, a skupina Bubamare je svojim stihovima „Tonićeve Brgeše“ razveselila prisutne. Zimski ugođaj donijela su djeca iz skupine Ježići – područnog vrtića Vinkuran glazbenim brojem „Ide zima“, a kako bi se pobudio i blagdanski duh Premsići su izveli scensku igru „Božićno vrime“. Za kraj ovog veselog druženja svi su zajedno zapjevali pjesmu „Djed Mraz dolazi u naš grad“.
Povodom prosinačkih svečanosti Dječji vrtić Medulin darovao je primjerak kalendara obiteljima svojih polaznika, kao i svim gostima koji su prisustvovali ovoj svečanosti.
Fotografije možete pogledati u galeriji slika:http://www.dvmedulin.hr/galerija
Mladi čuvari prirode
Poučeni dobrim iskustvom i dugogodišnjom suradnjom Javna ustanova Kamenjak tijekom pedagoške godine 2015./2016. godine u sklopu projekta „Mladi čuvari prirode“ provodit će radionice u svim vrtićkim skupinama Dječjeg vrtića Medulin.
Cilj je kroz interaktivne radionice doživjeti prirodu te kroz igru i razgovor s djecom razviti svijest o brizi za okolišem i o važnosti očuvanja prirode.
Radionice će se provoditi jednom mjesečno tijekom pedagoške godine u svakoj skupini a teme i sadržaji birat će se ovisno o interesu skupine.
U prvom ciklus radionica koje su se odvijale tijekom listopada, voditelji radionica upoznala su djecu sa zvukovima i mirisima prirode te s nekim autohtonim biljkama kao što su kadulja, mirta, lavanda i ružmarin.
Fotografije radionica možete pogledati na linku: http://www.dvmedulin.hr/galerija/album/mladi-chuvari-prirode
Od stine do stine kroz povijest Općine Medulin
Od stine do stine kroz povijest Općine Medulin tema je cjelogodišnjeg projekta koji je nastao kao rezultat rada vrtića na projektu „Zavičajne nastave“ potaknutom od strane Istarske županije. U sklopu projekta nastala je istoimena zbirka slikovnica, koja se sastoji od 9 priča; „Medulinsko prijateljstvo“, „Markus Gabrilus Lucius Vukus“, „Kako je Štrigun spasio kamen“, „Priča o dvije vjetrenjače“, „Moja baka Ana i krušna peć“, „Mali ribar“, „Kad otvorim prozor svoje sobe...“, „Stari turanj i njegova priča“ te „Priča o kapetanu Robertusu i sireni Mirandi“.
Slikovnice su u suradnji s odgojiteljicama osmislila djeca u dobi od 3. do 7. godina života. Svakom slikovnicom daju se naslutiti povijesni likovi i događaji, te prirodna i kulturna obilježja općine Medulin kao što su: kamenolom i uvala Soline u Vinkuranu, Vižula, stari mlinovi, crkva SV. Agneze u Medulinu, krušna peć u Premanturi, stari mozaik i maritimne vile u Pomeru, Crkva Sv. Nikole u Pješčanoj Uvali, park šuma Soline i brojne druge znamenitosti.
Svaka dječja misao i maštarija, interpretirana na papiru, imala je za cilj izazvati zainteresiranog čitatelja na istraživanje i otkrivanje stvarnih događaja, likova i obilježja. Ove slikovnice donose interpretaciju dječjih doživljaja na granicama stvarnog i imaginarnog svijeta. Upravo na način svojstven djeci rane dobi.
Fotografije možete pogledati na linku:http://www.dvmedulin.hr/galerija/album/od-stine-do-stine-kroz-povijest-opine-medulin
Likovni natječaj Radio Istre „Torba Velog Jože puna Istre“
U petak 19. lipnja u pazinskom Spomen domu otvorena je izložba dječjih radova pristiglih na natječaj Radio Istre pod nazivom "Torba Velog Jože puna Istre". Na likovni natječaj koji je trajao od 2. ožujka do 15. svibnja odgajatelji zajedno s djecom istraživali su legendu o najpoznatijem istarskom divu te o tome što je sve Veli Jože mogao nositi u svojoj torbi. Tijekom natječaja naš vrtić posjetila je ekipa Radio Istre o čemu smo vas ranije informirali, a snimku emisije možete preslušati na http://www.dvmedulin.hr/novosti.
Žiri u sastavu pedagoginje Doris Velan, novinarke i voditeljice Radio Istre Marina Mejak te likovnog umjetnika Elvisa Berton odlučivao je između čak 60 grupnih radova koji su pristigli na natječaj s područja cijele Istarske županije.
Dječjem vrtiću Medulin, podružnica Vinkuran dodijeljena je prva nagrada u iznosu od pet tisuća kuna u opremi za vrtić,veseli paketić te izlet po Istri – Putevima Velog Jože. Nagrada je dodijeljena za kreativan i maštovit rad koji u formi mobila prikazuje Istru, ističući pritom posebnosti istarskih gradova i mjesta s odlično uklopljenom tradicijom, kulturom, običajima i legendama. Žiri istiće da rad potiče na interakciju s promatračem, a otkrivanjem svakog novog poklopčića - istarskog mjesta, zanimanje raste.
Dječjeg vrtića "Olga Ban" iz Pazina te njihov područni vrtić u Motovunu osvojio je drugu nagrada u iznosu od 3.000,00 kn u opremi za vrtić i veseli paketić za počastiti nagrađene. Rad na maštoviti način prikazuje tradiciju nošenja marende u polje s autohtonim proizvodima istarskog podneblja.
Treća nagrada u iznosu od 1.500,00 kn u opremi za vrtić pripala je Dječjem vrtiću "Tići" iz Vrsara. Rad je prikazan u trodimenzionalnom obliku gdje Veli Jože grli motovunski zvonik, te kako kaže žiri, rad osvaja „iz prve“.
Pored navedenih nagrada, žiri je odlučio nagraditi još tri vrtića: skupinu Cipelići iz Dječjeg vrtića "Veli Vrh" iz Pule, skupinu Švikutići iz dječjeg vrtića "Rapčići" iz Žminja, te područno odjeljenje Lamanova, Dječjeg vrtića "Neven" iz Rovinja. Nagrađene skupine dobile su paket školskog pribora u iznosu od 500,00 kn.
U sklopu programa, premijerno je prikazan i kratkometražni dokumentarni film o projektu, autorice Ivane Ujčić, ujedno voditeljice cijelog projekta. U suradnji s Medvid produkcijom iz Pule, film je nastao u istarskim dječjim vrtićima za vrijeme snimanja radijske emisije "Mali svijet velikih misli" Radio Istre koja je pratila tijek natječaja i izradu radova. Osim radijskih emisija i filma, izložbu prati i prigodan katalog s fotografijama svih dječjih radova koji su imali priliku dobiti posjetitelji izložbe.
Izložbu dječjih radova otvorio je Valter Flego, župan Istarske županije koji je istaknuo kako je Županija odlučila podržati ovaj projekt kroz koji djeca upoznaju i uče voljeti svoj zavičaj te da će Županija i dalje poticati i pratiti slične projekte.
Za sve zainteresirane izložba dječjih radova otvorena je do 3. srpnja ove godine u holu Spomen doma u Pazinu.
XV. Dani Mate Demarina
Nastupom djece Dječjeg vrtića Medulin na pulskome Sveučilištu Jurja Dobrile, otvoren je međunarodni znanstveni skup XV. Dani Mate Demarina pod nazivom Građanski odgoj i obrazovanje. Skupina Bubamare zajedno sa svojim odgajateljicama u pratnji Marka Valić na harmonici, obučeni u narodnu nošnju, ušetali su u svečanu dvoranu Tone Peruška i nastupom izmamila osmjeh na lica svih prisutnih. Velikim aplauzom prisutni su nagradili i izvedbu plesne točke „ Na moskome dnu“, djevojčica iz skupina Leptirići,Delfini i Kolibrići. Nakon prigodnog programa Dječjeg vrtića Medulin konferencija se nastavila prema planiranom programu. Djeca zajedno s odgajateljicama prošetala su gradom Pulom gdje su nastavila mamiti poglede prolaznika i brojnih turista. Naše male Bubamare zajedno s odgajateljicama na Portarati zapjevale su poznatu medulinsku pjesmu „Meduline moj“ uz pratnju uličnog svirača na harmonici. Cijeli događaj od nastupa do vesele šetnje Pulom i spontanog nastupa na Portarati možete pogledati u galeriji fotografija http://www.dvmedulin.hr/galerija.
Obiteljski dan
Dječji vrtić Medulin pridružio se sportsko – zabavnoj manifestaciji „Obiteljski dan“ koja je održana u nedjelju 26.travnja na sportskom igralištu iza konzuma. Cilj ove manifestacije bio je prikupljanje sredstava za odlazak atletske ekipe učenica Gimnazije Pula na Svjetsko prvenstvo, koje će se održati u lipnju ove godine u Kini. Organizatori manifestacije Općina Medulin, Gimnazija Pula i udruga AK Delta iz Medulina pobrinuli su se da sadržaj bude bogat i zanimljiv svim generacijama.
Na početku manifestacije prisutne je pozdravio načelnik Općine Medulin gosp. Goran Buić, zaželio učenicama Gimnazije uspjeh na natjecanju ali i uspjeh u prikupljanju sredstava koji su im potrebni za odlazak u Kinu.
U humanitarnu akciju uključili su se Dječji vrtić Medulin, DV Ciciban iz Medulina, DV Sunčica iz Banjola i OŠ dr. Mate Demarina iz Medulina kao i brojne Udruge s područja Općine Medulin.
Program je započeo tradicijskim igrama vrtićke djece i osnovnoškolaca. Djeca su se iskušala u igrama: nošenje jaja u žlici, prenošenje balona, skakanju s loptom između nogu i najatraktivnijoj igri, vožnja u karioli u kojoj su sudjelovali i roditelji. Djeca Dječjeg vrtića Medulin natjecala su se u 10 ekipa te pokazala pravi natjecateljski duh. Zadovoljni roditelji nastojali su fotografijom zabilježiti svaki trenutak ove vrijedne humanitarne manifestacije. Za animaciju i zabavu najmlađih pobrinuli su se maštovito kostimirani glumci Teatra Naranča te Mađioničar Stefano.Valja napomenuti da su se u igrama za odrasle natjecale i odgajateljice Dječjeg vrtića Medulin kao i ravnateljica, voditeljica i psihologica. Iako njihova ekipa nije bila pobjednik zasigurno je bila najveselija,najsložnija i najbrojnija ekipa. Za odrasle su održane discipline poput mornarskog poligona, vožnje slaloma u karijoli, slaganju ribarskih kašeta, potezanju konopa te mini štafetna utrka.
Pored sudjelovanja djece i djelatnika u sportskim igrama na sam dan manifestacije, Dječji vrtić Medulin, vrijedni kuhar i pomoćna kuharica pekli su fritule koje su se prodavale po simboličnoj cijeni od 5,00 kuna čiji je prilog također išao u svrhu humanitarne akcije. Dječji vrtić Medulin prepoznao je i podržao ovu humanitarnu akciju kupnjom majica za sve svoje djelatnike i time dao još jedan doprinos u prikupljanju sredstava za odlazak učenica Gimnazije Pula na Svjetsko prvenstvo u Kinu.
Više fotografija s Obiteljskog dana možete pogledati u našoj galeriji slika.
Dan otvorenih vrata – Kamenjak “Štit 2015”.
Održavanje vojnih vježbi na Kamenjaku dugogodišnja je tradicija hrvatskih Oružanih snaga. Ove godine po prvi puta, u organizaciji Općine Medulin i pripadnika Ministarstva obrane, djeca, odgajatelji i nastavnici vrtića s područja općine Medulin ( Medulin, Vinkuran, Banjole, Premantura), osnovne škole dr. Mate Demarina iz Medulina i područne škole Banjole posjetila su međunarodnu vojnu vježbu na Kamenjaku „Štit 15“. Punih dvadeset i jednu godinu na Kamenjaku održavaju se vojne vježbe, a ove godine na „Danima otvorenih vrata“ omogućeno je da se djeca približe vojsci i upoznaju se s tehničkim sredstvima i naoružanjem vojske. Zajedno s djecom, vježbu je posjetio i Načelnik Goran Buić, koji je istaknuo da će „Dani otvoranih vrata“ postati tradicija te da je u planu uključiti veći broj djece iz drugih općina i gradova u Istri.
Sedamdesetak djece Dječjeg vrtića Medulin s velikim interesom, uživalo je u razgledavanju tabora. Očekivano najveći ineteres, osobito dječaci, pokazali su za naoružanje. Kako bi doživljaj bio kompletan, uslijedilo je maskiranje lica koje je posebno razveselilo mališane, ali i odgajatelje. Veselih maskiranih lica djeca i odgajatelji zajedno s vodičem krenuli su u razgledavanje šatora, spavaonica i mobilnih sanitarnih čvorova. Veliku pažnju djeci su plijenila sredstva komunikacije i ručno naoružanje koje je bilo izloženo na stolovima uokolo kampa. Puna doživljaja, pozitivnog iskustva i umorna,djeci je na kraju obilaska ponuđena okrijepa u vidu sokova i čokoladnog mlijeka.
Kao znak zahvalnosti, po povratku u vrtić, djeca skupine Kolibrići i Delfini izradili su plakat koji je uručen pripadnicima Ministarstva obrane Republike hrvatske, a neke od izjava djece možete pročitati u nastavku:
Luis: "Bili su dobri jer su nam dali da skačemo po krevetu, da pogledamo u šatore."
Fran: "Meni je bilo jako lijepo. Ja sam jedva čekao da dođem kod vojnika. Bili su dragi, vodili su nas, pokazivali su nam, sva pitanja koja smo pitali su nam odgovorili."
Mihael: "Sviđalo mi se kad sam isprobao pušku. Sviđao mi se šator u kojem su radili planove kako pucati."
Noell: "Sviđalo mi se kako sam bila u šatoru u restoranu. Mislim da jedu kruh, rižu, meso od kozlića, pohano meso i sitno meso. Da budu jaki i snažni bi trebali jesti blitvu i morali bi jesti špinat. Za desert bi mogli jesti kekse, mlijeko, kolač od jagode."
Više fotorafija možete pogledati u našoj galeriji slika http://www.dvmedulin.hr/galerija
Dani otvorenih vrata Politehnike u Puli
Dječji vrtić Medulin već duže vrijeme surađuje s Politehnikom Pula kroz stručno usavršavanje svojih djelatnika a ove je godine u prostorima vrtića Medulin bio organiziran Skup ravnatelja dječjih vrtića Županije Istarske.
U sklopu Dana otvorenih vrata Politehnike u Puli, djeca Dječjeg vrtića Medulin i vrtića Vrtuljak iz Mračane sudjelovala su na radionici „ Kreativnost djece, obrazovanje i perspektive“. Djeca su kroz sat vremena u izobilju neoblikovanog materijala zajedno sa studentima Politehnike natjecala se u kreativnosti. Cilj ove radionice bio je, kako kaže prof. dr. sc. Saša Petar, osvijestiti činjenicu da se kreativnost djece kroz sustav školovanja gubi. Djeca su svojim kreativnimn uratcima oduševili profesore i studente ali i ekipu emisije Mali svijet čiji prilog možete pogledati na linku https://www.youtube.com/watch?v=OSnqvDiF2t8. Kao nagradu za sudjelovanje na radionici, dekan Politehnike mr. sc. Davor Mišković i prof. dr. sc. Saša Petar uručili su šaljivu diplomu svoj djeci za direktan upis na Politehniku 2027. godine.
Male maškare zavladale Medulinom
U već tradicionalnoj organizaciji, male maškarice Dječjeg vrtića Medulin, u subotu 14.02.2015. u 10 sati, prošetale su novo uređenom rivom u Medulinu i veselim karnevalom izmamile osmijehe brojnih posjetitelja. Jedanaest grupnih maski: bubamare, pužići, zvjezdice, sunce i mjesec, veseli pokloni, pilići, opasne mačke, papige, čunjići, voda te ledeno kraljevstvo, uz brojne posjetitelje okupile su dvjestotinjak djece predškolske dobi obuhvaćene redovnim programima u dječjim vrtićima Općine Medulin. Zahvaljujući financijskoj potpori Udruge „Medulinskih Maškara“ nabavljen je materijal kojim su maske izrađene, a uz njihovo veselo raspoloženje, povorku je pratila zabava tradicionalne harmonike. Posebnu radost djeci pričinila je prisutnost Uličnih čarobnjaka na štulama. Svaka skupina na sebi svojstven način prisutnima se predstavila na pozornici te izmamila pljesak posjetitelja. Za svoj trud i rad na očuvanju tradicije medulinskih maškara organizator Dječji vrtić Medulin i Udruga „Medulinske maškare“ svaku su grupu nagradili diplomom i posebnim poklonima.
Kako bi male maškare zavladale mjestom načelnik Goran Buić predao im je ključeve Općine Medulin. Po starom dobrom običaju djeca Dječjeg vrtića osudili su Pusta za sve nedaće tijekom godine. Za kraj, vesele maškarice i njihovi posjetitelji počastili su se najukusnijim vrtićkim fritulama i toplim napitkom.
Projekt “Active Communities for Europe”
Nakon uspješne suradnje sa Zakladom za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva na projektu „Maslinice vrtićarice“ koji je realiziran prošle godine u travnju suradnja se nastavlja i ove godine kroz projekt „Active Comunities for Europe“.
Cilj ovog projekta je u suradnji sa Zakladom za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva i Dječjem vrtićem „Tići“ iz Vrsara izraditi dva priručnika o aktivnom građanstvu kako bi se djeci i mladima približili pojmovi iz aktivnog građanstva te omogućilo njihovo bolje razumijevanje. Odgajatelji su pripremili po nekoliko svojih uspješnih primjera vježbi koje koriste u radu s djecom na temu iz područja socijalizacije, građanskog odgoja i slično.
Priručnik u aktivnom građanstvu biti će u formi rokovnika te će biti podijeljen na 12 mjeseci (za 2015.) godinu. Svaki mjesec bit će posvećen jednom pojmu/vrijednosti na kojima se temelji aktivno građanstvo. Uz pojam i dječja kreativna objašnjenja biti će i dodatni zabavni sadržaji. Ovo je tek najava jedne lijepe suradnje o kojoj ćemo vas obavijestiti po završetku projekta.
Prezentacija kalendara 2015.godinu i humanitarna izložba
Pedagoška godina 2014. u Dječjem vrtiću Medulin obilježena je nizom aktivnosti koji objedinjuje tema „Priča o Kamenjaku“. Pod ovim nazivom djecu su sustavno upoznala bioraznolikost zaštićenog područja Javne ustanove Kamenjak i medulinskog arhipelaga, a posebice razvijala svijest o potrebi očuvanja izvornosti prirode.
Kao rezultat rada nastala je zbirka didaktičkih igara prikazana u lipnju 2014. U želji da i nadalje učimo o prirodnoj raznolikosti područja na kojem živimo nastao je kalendar za 2015. godinu. Otvorenje humanitarno-prodajne izložbe održane od 09.12.2014. do 23.12.2014. u prostoru multimedijalnog centra „3MC“u Medulinu poslužilo je i za prezentaciju zanimljivog dječjeg uratka.
U promicanju ljudskih vrijednosti i solidarnosti u društvu, radom na poboljšanju kvalitete života pojedinca i šire društvene zajednice te senzibilizacijom djece za međusobnu pomoć i razvijoj humanih vrijednost nastala je prosinačka izložba Dječjeg vrtića Medulin.
Nakon aktivnosti provedenih u suradnji s UNICEF-om Hrvatska kroz akciju „ Škole za Afriku, škole za život“, u ovoj godini sredstva su se prikupljaju za opremanje male igraonice u ambulanti odjela pedijatrije Opće bolnice Pula.
Radni entuzijazam zaposlenika vrtića ogledao se i u pripremi predstave za djecu koju osmišljavaju i u potpunosti ostvaruju odgojiteljice vrtića, u pripremi brojnih prezentacija i radionica, šivanju kostima, pripremi scenografija, tehničkoj podršci sve do slatkih fritula i napitaka. Nadamo se da će naša predstava „Zvjezdana bajka“ i druge aktivnosti razveseliti sve naše mještane a posebno one najmlađe.
Njegujući tradiciju i običaje našeg kraja 24. prosinca u 18.00 sati održat će se mala polnoćka u kojoj ćemo si od srca zaželjeti sretne blagdane i poslati poruku ljubavi za 2015. godinu.
Razmišljajući o svima nama, prisjetili smo se jedne „velike“ osobe i dobročiniteljice čije riječi želimo podijeliti s vama: "Ne možemo svi činiti velika djela u svom životu, ali možemo činiti mala djela s velikom ljubavlju"- Majka Tereza.
Dječji vrtić u humanitarnoj akciji „Pun kofer prijateljstva“
„Dobro je činiti dobro“ moto je pod kojim su se djeca i zaposlenici Dječjeg vrtića Medulin uključili u humanitarnu akciju „Pun kofer prijateljstva“.
Akcija je pokrenuta na inicjativu Saveza DND-a Hrvatske s ciljem da se svakom djetetu poplavljenih područja Vukovarsko-srijemske županije osigura kofer s najosnovnijim osobnim stvarima za svaku priliku.
Nasumičnim odabirom s popisa djece odabrana je jedna devetogodišnja djevojčica. Njezino ime pobudilo je entuzijazam da joj život učinimo lakšim i sretnijim pa je kupovina i izbor odjeće bila poseban izazov. Kofer pun prijateljstva od srca je napunjen. Kao poseban poklon u ovo blagdansko vrijeme među stvari su dodana igrala izrađena u vrtiću: kutija didaktičkih igara „Priča o Kamenjaku“, interaktivni edukativni DVD za djecu „Upoznaj EU“ i kalendar koji su djeca Dječjeg vrtića Medulin izradila za 2015.godinu.Našoj dragoj nepoznatoj prijateljici i svim njezinim prijateljima i prijateljicama te svoj dragoj djeci Vukovarsko-srijemske županije zaželjeli smo ljepšu i bolju budućnost i uputili poruku da su u našim srcima.Ponosni što ćemo našu sreću podijeliti s drugima, pozivamo i Vas da se pridružite ovoj humanitarnoj akciji o kojoj više podataka možete pronaći na stranici: http://www.savez-dnd.hr/pridruzite-se-akciji-pun-kofer-prijateljstva-za-djecu-iz-poplavljenih-podrucja/
Zaposlenici Dječjeg vrtića Medulin
“Priča o Kamenjaku”
U rujnu 2013. godine započela je suradnja Dječjeg vrtića Medulin s Javnom ustanovom Kamenjak kroz projekt „Priča o Kamenjaku“.
Kooperativnim pristupom između javnih ustanova čiji je osnivač Općina Medulin definirani su ciljevi projekta:
- pridonošenje razvoju istraživačko-spoznajnih vještina djece te odnosa prema prirodnim bogatstvima i potrebe za očuvanjem istih
- upoznavanje populacije s bogatom bio raznolikošću lokacije Kamenjak
- podizanje svijesti i savjesti o važnosti očuvanja prirodnih vrijednosti u Općini Medulin
- razvijanje participirajućeg pristupa roditelja u programima valorizacije prirodne i kulturne baštine na Kamenjaku i dugoročno utjecanje na održivi razvoj Općine Medulin
Svoje djelovanje usmjerili smo na upoznavanje bio raznolikosti Kamenjaka te na nužnost educiranja najmlađih naraštaja u očuvanju istog. Implementacijom projekta dao se značaj ovom zaštićenom području i dugoročno utjecalo na ostvarivanje prava djece i odraslih na zdrav i očuvan okoliš.
Tijekom rada s djecom u odgojnim skupinama nastala je zbirka igara za djecu i odrasle koju smo promovirali zajedno s izložbom dječjih radova 18. lipnja 2014. na placi u Premanturi, Selo 120.
Materijale za zbirku igara tijekom rada s djecom pripremili su odgojitelji: Nina Antunović Radić, Lena Beletić, Melita Benčić, Denise Cukon Petretić, Mirjana Duras Komparić, Alenka Hrvatin, Zdenka Ivandić, Ivana Kožul, Vilma Križanac, Manuela Livić, Zdenka Lorencin Detoffi, Ivana Marić, Maja Marjanović, Sara Paulišić, Tea Radovanović, Iva Rogulj Hrelja, Zlatica Skoko, Antonela Škuflić, Anka Vitasović, Olivera Živković
Uredili: Severka Verbanac, Lorena Pliško Seferagić, Sanja Tatković
Tisak: mps d.o.o. Pula
Finacijsku i stručnu potporu u realizaciji projekta pružili su Općina Medulin, JU Kamenjak
Zbirka se sastoji od 7 vrsta igara za djecu i odrasle i trebala bi ostati kao trajna vrijednost koja će obogaćivati živote svih nas u smislu rada na valorizaciji i očuvanju zaštićenog prirodnog rezervata Kamenjak.
Kutiju društvenih igara „Put po Kamenjaku“ dobila su sva djeca koja su obuhvaćena našim programom u pedagoškoj godini 2013./2014. kao i mnogi uzvanici.
“Maslinice vrtićarice”
Zaklada za poticanje partnerstva i razvoj civilnog društva objavila je u mjesecu ožujku i travnju 2013.g. natječaj „Mali projekti za bolje sutra“ – mali projekti u zajednici. Dječji vrtići Medulin participirajući u natječaju prijavili su projekt „Maslinice vrtićarice“ i u tu svrhu dobili financijsku potporu Zaklade na iznos od 10.000,00 kn.
Cilj ovog projekta bio je na oplemenjivanje okoliša u okruženju vrtića koji ima direktan izlaz i pogled na cestu na samom ulazu u mjesto, obogaćivanje spoznaja djece o kulturi i tradiciji ovog kraja vezanoj uz maslinarstvo i svojstva maslina i maslinovog ulja te doprinos razvoju vrtića na temeljima ekološke osjetljivosti korištenjem prirodnih resursa.
Zahvaljujući sredstvima Osnivača (Općine Medulin) pristupilo se stvaranju uvjeta za navodnjavanje prirodnim izvorima vode, sredstvima Zaklade pristupilo se nabavci sadnica maslina i popratnog materijala te sredstvima vrtića nabavci didaktičkog i potrošnog materijala koja su u periodu od rujna do studenog 2013. utrošena u svrhu rada s djecom na upoznavanju ovog plemenitog stabla.
U budućnosti će brigu o posađenom masliniku voditi vrtić i zaposlenici vrtića u suradnji s roditeljima i obrtnicima u našoj društvenoj sredini.
Posebno smo zahvalni na pomoći i doprinosu u realizaciji ovog projekta tvrtkama „Zanitel d.o.o.“ i uljari „Nonno Bruno“ koje podržavaju rad vrtića i u mnogim drugim segmentima.
U akciji sadnje okupilo se oko 200 sudionika: zaposlenici vrtića, roditelji djece korisnika programa, zaposlenici drugih poduzeća u Općini te članovi udruga koje djeluju na području Općine (Savjet mladih Općine Medulin, UKUD Mendula, MedulinArt, Medulinska placa i brojni drugi).
Vrijednost projekta ukupno iznosi oko 50.000,00 kn pri čemu valja računati na potrebu dodatnih ulaganja vezanih uz opremanje bušotine za prirodno navodnjavanje.
Think EU
Tijekom prosinca 2012. u suradnji sa Zakladom za poticanje partnerstva i razvoj civilnog društva, u dječjem vrtiću u Medulinu intenzivno se radilo na projektu "Think EU". Za potrebe usvajanja znanja o EU i zemljama članicama, odgojiteljice su sustavno promišljale i izrađivale igre za djecu. Zahvaljujući primjereno osmišljenom materijalu djeca su već u najranijoj dobi usvojila brojna znanja o Europskoj uniji, o državama članicama, o kulturama, simbolima, tradicijama zemalja članica.
Materijal koji su odgojiteljice pripremile svestrano je obuhvatio sva područja razvoja djeteta - tjelesni i psihomotorni, socio-emocionalni, istraživalačko-spoznajni, te razvoj govora, izražavanja i stvaralaštva.
U polivalentnoj dvorani vrtića od 6. – 10. Svibnja 2013. obilježavali su se Dani EU.
Želja je bila materijal ponuditi i drugoj djeci u okruženju kako bi svojim znanjima spremno dočekala promjenu koja je bila pred svima nama – ulazak u EU U nizu planiranih aktivnosti, 9.svibnja 2013. u polivalentnoj dvorani vrtića opisani didaktički materijali - igre za djecu, bili su ponuđeni djeci drugih vrtića i škola, a 10. svibnja održana je prezentacija interaktivnog edukativnog DVD-a s igricama za djecu „Upoznajmo EU“.
DVD je nastao zahvaljujući sponzorstvu Istarske županije - Upravnog odjela za međunarodnu suradnju i europske integracije, Općine Medulin, Javne ustanove Kamenjak te tvrtkama Munidakomerc, Zanitel, V.A.L.C.O., Fils, Igro elektrik, Medu-kop, Vinkuran stolarski obrt i Mesnica Drago.
Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja
Dječji vrtići Medulin u 2012. pristupio je projektu Samovrednovanja ustanova ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja čiji je cilj potpora vrtićima u procesu samovrednovanja i osiguranja kvalitete. Ovim projektom želja nam je bila steći uvid u trenutačno stanje naše Ustanove, uvidjeti slabije i jače strane te na taj način djelovati na unapređenje kvalitete rada našeg vrtića.
Prije ulaska u sam projekt proveden je upitnik koji je osmišljen i analiziran od strane Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Upitnikom se ispitivalo zadovoljstvo svih ključnih sudionika – roditelja, odgojitelja, stručnoga tima, administrativno-tehničkoga i pomoćnog osoblja, ravnatelja i Upravnog vijeća dječjeg vrtića. Izuzetno smo zadovoljni dobivenim rezultatima jer su unatoč svim našim naporima, problemima s kojima se svakodnevno susrećemo i očekivanjima, svi rezultati bili iznad prosjeka.
Odgovornost i podršku za provođenje Projekta u našem vrtiću osigurava Tim za kvalitetu kojega sačinjavaju članovi:
ravnateljica - Severka Verbanac
odgojitelji - Mirjana Duras Komparić, Iva Rogulj Hrelja i Lorena Pliško - Seferagić
predstavnik tehničkog osoblja - Irena Buić Mitrović
predstavnik društvene sredine - Iva Šuković
predstavnik roditelja – Jelena Pereša
Prezentacija kalendara Općine Medulin
23.12.2013. godine u 10.00 sati u prostorijama Multimedijalnog centra 3MC u Medulinu, održana je prezentacija kalendara Općine Medulin koji je ove godine realiziran u suradnji sa Dječjim vrtićima Medulin. U izradi kalendara svojim likovnim radovima sudjelovalo je ukupno 165 djece Dječjeg vrtića Medulin. Grafički urednik kalendara i ovoga puta bio je gosp. Mario Rosanda, koji je odabrao radove koji predstavljaju svojevrsnu priču o mjestima općine Medulin viđenim kroz dječje oči. Prikazani su u obliku 12 zanimljivih mjeseci.
Promociju su uveličali mnogobrojni uzvanici, poznate ličnosti iz društvenog života općine Medulin koji su svojim kratkim pričama o svakoj pojedinoj temi ilustracije u kalendaru doprinijeli samoj prezentaciji.
Načelnik općine Medulin nije skrivao zadovoljstvo kada je pohvalio djecu i njihove odgojiteljice na izvrsnom radu, te naglasio kako se radi o najljepšem kalendaru kojega je Općina Medulin izdala.
Glavni sudionici promocije bila su djeca medulinskih vrtića i DKUS-a Mendula iz Medulina koji su pjesmom i plesom obogatili ovu sadržajnu promociju, uz prigodni Božićni domjenak.
“Škole za Afriku – Škole za život”
Naš se vrtić svrstao u obitelj 30 vrtića u Republici Hrvatskoj u kojima se intenzivno radi na razvijanju dječje svijesti o životu i potrebama djece u Africi, na upoznavanju i prihvaćanju različitosti i poticanju potrebe za djelovanjem u cilju zaštite prava i života sve djece svijeta.
Početkom prosinca uspješno je ostvarena humanitarno – prodajna izložba „Dječji vrtići Medulin – za djecu Afrike“. Sredstva prikupljena ovom izložbom doprinos su namijenjen školovanju djece najugroženijih zemalja Afrike. Na humanitarnoj izložbi prikupljeno je ukupno 5.700,00. Sa projektom se nastavlja tijekom cijele pedagoške godine 2013./2014. Kroz brojne akcije i aktivnosti na kojima će se prikupljati sredstva namijenjena djeci Afrike.